Jak nahradit vajíčka ve vánočním cukroví – šikovné tipy pro vegany i spořivé lidi

Jak nahradit vajíčka ve vánočním cukroví: Vánoce se blíží a je na čase přemýšlet, jaké cukroví letos upéct. I když v dnešní době není problém sehnat vajíčka, jako tomu bylo dříve, přesto je někdy buď chcete nebo musíte vynechat. Někdo přemýšlí, jak je nahradit z úsporných důvodů (vajíčka značně podražila), jiný má zdravotní problémy nebo alergii, kvůli kterým vajíčka nemůže. No a v neposlední řadě jsou tu vegani.

Ti všichni potřebují recepty, kde se s vajíčky příliš nepočítá. A kdo má chuť experimentovat, může je nahradit některou z pestré palety možností, které jsou k dispozici.

Recepty bez vajec

Existuje spousta receptů bez vajec, které můžete použít a jsou velmi dobré. Jenže každý má prostě nějaké rodinné recepty, bez nichž by to nebyly ty pravé Vánoce. V tom případě máme pro Vás typy, jak vajíčka nahradit:

Banánem nebo jablečným pyré

Banán musí být zralý, rozmačkejte ho na kaši nebo rozmixujte. Půlka většího banánu (asi 3 lžíce) nahradí jedno vajíčko. Stejně působí i jablečné pyré. Použijte 5 lžic a lžičku prášku do pečiva. Obě varianty fungují do sušenkových nebo křehkých těst, pečivo bude ale jemně chutnat po ovoci.

Foto: Pixabay

Lněnými nebo chia semínky

Nechte nabobtnat 1,5 lžíce chia semínek ve 4 lžících vody, nebo 20 g lněných semínek a 50 ml vody místo 1 vajíčka. Chia budou nabobtnalá zhruba za čtvrt hodinu, lněná za několik hodin. Pokud použijete bílá chia semínka, výsledný gel nebude v těstě téměř znát. Lněná semínka můžete rozmixovat a použít do kakaových těst. Tato náhrada je vhodná do křehkého a sušenkového těsta.

Škrobem

Použijte jemný bramborový nebo kukuřičný škrob v poměru 2 lžíce škrobu ku 2 lžícím vody za 1 vejce.

Vanilkové rohlíčky bez vajec

Suroviny:

 • 240 g hladké mouky
 • 100 g mletých mandlí nebo ořechů
 • 70 g cukru moučky
 • 200 g másla
 • semínka z vanilkového lusku
 • moučkový cukr s vanilkou na obalení

Postup:

 1. Ze všech ingrediencí vypracujte těsto a nechte ho odpočinout v lednici, nejlépe do druhého dne.
 2. Než s ním budete pracovat, na půl hodiny ho vyndejte.
 3. Těsto rozdělte na několik částí, vyválejte válečky a z nich nakrájejte kousky. Vypracujte rohlíčky.
 4. Pečte na pečícím papíře na 165 °C jen lehce do zlatova. Trvá to asi 7 minut.
 5. Mírně vychladlé je obalte v cukru.

Zdroj: https://choosegreen.cz/cim-nahradit-vejce/, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/cim-nahradit-vejce-30000228.html, https://www.varimbezlepkumlekavajec.cz/jak-nahradit-vejce-v-kuchyni/, https://itesco.cz/hello/clanek/cim-nahradit-vajicko-na-vyber-je-pres-tucet-moznosti/22512/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)