Holomráz vs. sníh: jeden smrtelný nepřítel, druhý pomáhá

Mrazíky

Zima je bezesporu nejnáročnějším obdobím pro rostliny, které zůstávají na vaší zahradě po celý rok. Celou práci jim můžeme usnadnit, když se o ně náležitě celou dobu staráme a provedeme drobná opatření, která jim mohou pomoci přežít. I když jsme se v posledních letech těšili poměrně teplým zimám, holomráz ani sníh nás neminul. Jakkoli může sníh vypadat nebezpečně, pravdou je, že holomráz je mnohem horší.

Nepřítel jménem holomráz

Když je mráz a rostliny nejsou přikryty sněhem, jedná se o holomráz. V tomto případě se mráz drží na rostlinách a může jim ublížit. Pokud máte zavedené a silné rostliny, může dojít jen k úhynu jejich nadzemních částí, kořeny vydrží až do jara. Na jaře pak rostlina obroste. Pokud máte mladé rostliny nebo jste si vědomi toho, že nejsou v nejlepším stavu, můžete jim pomoci – mulč, přikrytí agrotextilií apod. jsou způsoby, jak rostliny před mrazem ochránit.

Sníh

Foto: Pixabay

Sníh funguje jako izolace

Sníh je lehčí než mráz a navíc obsahuje kromě vody hromadu vzduchu. Z tohoto důvodu umí vytvořit izolační vrstvu, která udrží rostliny v bezpečí před mrazem. Je možné některé mrazuvzdorné druhy zeleniny (brukvovitá) pěstovat i pod sněhem, pokud nedojde k náhlému poklesu teploty. Některé rostliny, jako jsou okrasné dřeviny kompaktního tvaru (například túje nebo také okrasné trávy), potřebují před sněhem trochu ochránit, protože sníh by mohl způsobit změnu jejich tvaru či dokonce lámání některých částí rostliny.

Nebezpečí skryté ve sněhu

Pravdou je ale také to, že kromě lámání větví a stonků umí sníh škodit také jinak. Čím déle jsou jím rostliny přikryté, tím větší existuje pravděpodobnost, že se prochladí jádro rostliny. Tyto ničivé účinky může mít i jen centimetrová vrstva sněhu. Proto je dobré včas si promyslet, které rostliny můžete ponechat venku, a které je lepší před sněhem schovat. Odolné rostliny v mrazu zastaví svůj růst a po zimě se zase rozrostou.

Holomráz můžete přelstít

Abyste minimalizovali negativní účinky mrazu na svých rostlinách, je třeba provést několik opatření. Zaprvé je dobré do zahrady vybírat pouze mrazuvzdorné rostliny, ostatní pěstuje v nádobách nebo třeba ve skleníku. Proti sněhu i holomrazu mže pomoci přikrytí rostlin. K tomuto poslouží agrotextilie, sláma, seno ale třeba i listy ze stromů, kartonové krabice, plachty a další.

Zdroje info:

https://www.magazinzahrada.cz/i-v-zime-muze-zahrada-potrebovat-vasi-pomoc/

https://davesgarden.com/guides/articles/snow-vs-frost-garden-friend-and-garden-foe

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!