Jak na správné odzimování sekačky od A až po Z

Zahradní sekačka

Kdo by nechtěl mít na zahradě krásný trávník? Asi každý. Precizně střižený a nádherně zelený. Starost o takový trávník není vůbec jednoduchá, řešit je třeba spousty různých úkonů. Jedním z nejdůležitějších pravidelně se opakujících je bezesporu správné posečení trávníku. Bez něj se bezesporu neobejdete. I proto je nezbytné aktuálně odzimovat sekačku. Jak na to? V následujících řádcích se zaměříme na základní aspekty.

Důkladné očištění jako základ

Nestihli jste sekačku očistit před tím, než jste ji uložili k zimnímu spánku? Pak je třeba situaci velmi rychle napravit ihned poté, co s ní vyjedete na trávník. Určitě se zaměřte také na sběrný koš, v němž zůstávají zbytky trávy. Sekačka nefunguje jako vysavač, pokud se koš zanese, nemůže proudit vzduchu a nastává velký problém.

Promazání pohyblivých částí

Právě na promazání pohyblivých komponentů sekačky se mnohdy zapomíná. Obstarejte si vhodný olej nebo vazelínu. Promazat je zapotřebí ložiska kol. U moderních modelů si je také nezbytné promazat čep umožňující zatáčení zadního kola. Pokud se olej dostane také na ovládací lanka a čepy táhla pro nastavení výšky, určitě do přístroji neuškodí. Promazané součásti se budou mnohem lépe pohybovat a prodloužíte životnost vaší sekačky.

Jak ostré jsou nože?

Otázka, již byste si měli bezesporu zodpovědět. Sekačka s tupým nožem trávu neseká, ale spíše vytrhává. Roztřepené konečky trávníku jsou jasným dokladem sečení s tupým nožem. Jinak se s takovouto sekačkou také špatně plní koš. Nůž by měl ideálně naostřit a vyvážit odborník. Jestliže se nůž polovinou otáčí směrem dolů, je třeba postupně přibrušovat ostří hrany, jež klesá.

Zahradní sekačkaZahradní sekačka: Foto Pixabay

U benzínové sekačky je třeba vyměnit olej

Pravidelná výměna motorového oleje je u benzínových sekaček jakousi samozřejmostí. Když se bude motor správně mazat, jeho chodu bude bezproblémový. Tradičně se doporučuje vyměnit olej po prvních 5 hodinách činnosti sekačky a následně po každých 50 hodinách provozu. Olej jistě měňte dle návodu, abyste do sekačky nenalili nadměrné množství.

Výměna svíčky

Podívejte se na svíčky. Jejich kontrola mnohdy přichází až v momentu, kdy nejde sekačka vůbec nastartovat, což může být pochopitelně pozdě.

Údržba vzduchového filtru

Je velmi důležitá. Vždyť jde o jednu z nejdůležitějších součástí sekačky. K vysokému výkonu motoru a správnému spalování je nezbytný vyčištěný filtr. Vyčistit by se měl každých 25 pracovních hodin. Optimální je jeho výměna jednou za rok.

Staré palivo musí ven

Ideální je vypustit palivo ještě před začátkem zimy. Jestliže tak neučiníte, jarní péče by byla složitější. Moderní paliva obsahují nestabilní biologické složky. Na jaře je pak nezbytné vyčistit karburátor.

Zdroje info: https://pressroom.aspen.pr, zahradkarskaporadna.cz, bydlet.cz

Zahradní sekačka: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.