Cibulové slupky se uplatní jako skvělé hnojivo, k dokonalosti potřebují jen jednu věc

Hnojiva z cibulových slupek jsou jedny nejjednodušších na přípravu. Stačí sbírat zbytky z vašeho vaření a můžete tak ochránit svoje pokojové rostliny před podvýživou, ale i rajčata před sviluškami nebo třeba jahody před plísní šedou!

Jak vyrobit odvar z cibulových slupek

Ingredience na hnojivo nejsou složité, slupky sice můžete přímo zakopat do země, ovšem mnohem více látek se z nich vyluhuje právě díky tomuto postupu. Potřebovat bude asi čtyři hrsti cibulových slupek a 2 litry vody. A jak si počínat? Usušené slupky vložíme do hrnce a zalijeme vodou. Hrnec umístíme na sporák a necháme provařit asi 20 minut. Poté počkáme, až odvar zcela vychladne a přecedíme ho přes gázu nebo cedník. A máme hotovo. Tímto odvarem zaléváme nebo postřikujeme rostliny podle potřeby.

Cibule

Foto: Pixabay

Hnojení z cibule se hodí na okrasné květiny i na ovoce a zeleninu. Jako postřik pak plodiny ochrání před houbovými chorobami. Na zahrádce se doporučuje především k zálivce a postřiku rajčat – chrání je totiž proti sviluškám. V takovém případě postřik z cibulových slupek používáme vícekrát, a to i jako prevenci.

Jak používat odvar z cibule

Při častějším použití nebo ve chvíli, kdy ošetřujeme rostliny s květy, se vyplatí ředit odvar s vodou v poměru 1:10. bude pak šetrnější a rostlinám dozajista neublíží. V takové podobě je ideální i pro postřik ovocných stromů během období květu. Účinně se vypořádá také s nejrůznějšími druhy plísní a to včetně plísně šedé zejména na jahodách.

Doporučuje se také používat pro posílení a zvýšení výnosů rybízu a angreštu. Postřik z cibule musí být ovšem prováděn pouze za běžného počasí. Kvůli jeho značné intenzitě působení se nedoporučuje jeho aplikace v horkém počasí. Jinak by mohl snadno spíše ublížit.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://prosvet.cz/nejlepsi-hnojivo-pro-rostliny-vyrobite-sami-staci-slupky-od-cibule-takto-jednoduse-zpracovat-za-par-dni-sve-rostliny-nepoznate/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)