Jak na přikrmování ptáků? Nedělejte stále stejné chyby

Okolo této zdánlivě jednoduché činnosti panuje mnoho mýtů. Na některé z nich, které se týkají přikrmování ptáků v zimě, se proto dnes podíváme. Kdy, jak a čím? Na to vám rádi odpovíme.

Především je nutné ustoupit od mýtu, že ptáky je třeba přikrmovat celý rok. Ano, myslíme to dobře, ale když ztratí své přirozené potravní návyky, nebude to dělat dobrotu. A co když jednou na svém oblíbeném místě potravu nenajdou? Stát se totiž může opravdu cokoliv.

Kdy přikrmovat

Všeobecně platí, že od listopadu až do března. A nezáleží přitom na venkovní teplotě. Pamatujte si, že nejvíce energie potřebují ptáci na noc, aby se zahřáli. Takže krmení musí mít dostupné nejenom ráno, ale i v podvečer. Pokud ho nenajdou, často se jen stěží dostanou na jiné místo.

Všeobecně také platí, že čím vyšší sněhová pokrývka, tím více krmiva do krmítka vkládáme a naopak. Krmítek najdeme v obchodech opravdu hodně, ale pokud bychom se některým měli opravdu vyhnout, pak jsou to ta kovová. Namrzají a ptačí nožičky na nich kloužou. Ale vypadají hezky, to zase ano…

Foto: Pixabay

Důležitá je hlavně rozmanitost

Pokud už nic jiného, zamiřte do zverimexu pro nějakou směs, určenou právě pro drobné ptactvo. Krmit jednodruhově, např. jen slunečnicovými semínky nebo přebytečnými ořechy ze zahrady, není dobrý nápad. Ptáci potřebují pestrost, aby si zajistili všechny potřebné vitamíny. Zcela nevhodné je také pečivo (kvůli jeho slanosti) kořeněná jídla a odpadky z kuchyně.

Výjimku tvoří jen havrani, těm (stejně jako např. labutím) trocha soli v pečivu nevadí. Milují chleba a zavděčíte se jim i povařenými šlachami a dalšími odřezky z masa. Nevhodná je rovněž přemíra máku. U ptáků může způsobit ospalost a noční podchlazení a čím menší pěvec, tím horší následky.

Naopak se kromě tradičních stálic nebojte dát do krmítka třeba nastrouhanou syrovou mrkev. Kosi a drozdi pak nepohrdnou třeba jablkem na plotě.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)