Stromy na zahradě a tepelné čerpadlo nejdou dohromady. Nebo ano?

Nejúčinnější tepelné čerpadlo na trhu je systém země voda. Tepelnou energii čerpá ze země, která udržuje v létě i v zimě zhruba stejnou teplotu. A tak efektivně a úsporně topí i při velkých mrazech. Jenže ne všechny zahrady jsou na položení plošných kolektorů vhodné. Jak se vyhnout zničení nádherné zahrady, a přesto úsporně topit a chladit?

Nad plošné kolektory se nesmí sázet stromy

Sníte o velké příjezdové cestě lemované rozkvetlými sakurami? Plánujete na zahradě svůj soukromý lesík? Pak vyškrtněte tepelné čerpadlo země voda s plošnými kolektory ze seznamu možností, jak doma bezpracně a ekonomicky vytápět. Nad plošnými kolektory totiž nesmíte stavět ani vysazovat stromy, které by svými kořeny poničily otopný systém.

Další možnosti vytápění k zařízeným zahradám

Abyste si na zahradě mohli sázet stromy a stavět příjezdové cesty a altánky, je potřeba vybírat mezi tepelnými čerpadly:

Tepelná čerpadla země voda se zemním vrtem – ideální pro domy s menšími pozemky nebo zařízenými zahradami. Geotermální vrt umožňuje pracovat ještě účinněji než v případě využití plošných kolektorů. Nevýhodou je nutnost vyřízení stavebního povolení s geologickým průzkumem a vyšší náklady na vrt a instalaci.

Tepelná čerpadla vzduch voda – perfektní takřka pro všechny domy. Jsou sice méně účinné než systém země voda, zato levnější a snáz se instalují. „Ve většině případů trvá instalace tepelného čerpadla vzduch voda do rodinného domu 2 dny.“ říká odborník na vytápění z alpha innotec.

Myslete i na léto. Tepelné čerpadlo, nebo klimatizace?

Máte vybráno, čím budete v zimě vytápět dům? Teď je řada na chlazení. Některá tepelná čerpadla mají totiž kromě funkce vytápění a ohřevu vody na koupání i možnost chlazení přes podlahové topení. Pokud topíte doma radiátory, ochladíte se v létě díky klimatizaci. Dejte si při výběru na čas. Nastydlá záda a vysušené sliznice už nejsou základní výbavou všech jednotek. Podívejte se po klimatizaci s technologií Wind-Free a užívejte si parného léta bez nepříjemného pocitu průvanu v zátylku.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.