Jak na dobrou úrodu raných brambor? Uzrál čas pro sázení předklíčených kusů

Naklíčené brambory

Máte doma přichystané naklíčené brambory. Právě o jejich přípravě jsme ostatně psali v tomto článku. Jestli ano, pak postupně nazrává čas k tomu, abyste si uvolnili bedničky a brambory putovaly na zahradu. Kdy tak přesně učinit a jak je rozmístit na záhonu? To všechno a ještě další informace vám sdělíme v tomto článku.

Prohřátá půda jako základ

Velmi důležitou roli hraje míra prohřátí půdy. Pokud byla na podzim obohacena humusem, pak s největší pravděpodobností bude dostatečně prohřátá. V opačném případě je vhodnější počkat spíše až na pozdější dobu, optimálně konec dubna. Rané brambory vyžadují jednak na humus bohatý písčitohlinitý podklad a jednak slunnou polohu. Jen za těchto podmínek se budou vyvíjet skutečně rychle, což si samozřejmě přejeme.

Kypření půdy

Foto: Radek Štěpán

Správná vzdálenost mezi řádky

Dodržet je třeba vzdálenost mezi řádky v minimu 60 cm. Na standardní záhon o šířce 1,20 m se tedy vejdou dva řádky. Když založíte více než jeden řádek, zrušte cestičku mezi samotnými záhony, a uspoříte tak poměrně solidní porci prostoru. Získáte ve finále i vyšší výnos.

Sázení brambor

Foto: Radek Štěpán

Jak na sázení brambor

Vcelku jednoduše. Stačí pouze vyznačit řádky, optimálně provázkem, případně podle desky tak, aby byly co možná nejvíce rovné. Prostřednictvím motyky, případně řádkovače vytvoříte 10 cm hlubokou rýhu. Právě do ní budete následně dávat brambory. Rozestupy mezi jednotlivými hlízami by měly být kolem 30 cm. Určitě se nesnažte vysazovat hlízy blíže sebe, jelikož by si následně rostliny mohly zavazet. Tím pádem byste se okradli o kvalitnější úrodu. Máte-li hotovo, můžete hlízy zahrnout zeminou a už jen čekat na kvalitní úrodu. Takové rané brambory na talíři přímo z vlastní zahrádky jsou neskutečným požitkem. A to vás přitom žádné složité vaření rozhodně čekat nebude!

Řádky brambor

Foto: Radek Štěpán

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.