Ačokča

Jak jíst a pěstovat paprikovou okurku ačokču

Znáte ačokču? Nebo jste o ní pouze slyšeli a hodláte ji aktuálně pěstovat? Ať už tak nebo tak, rozhodně se vyplatí ji na zahradě mít. Vždyť takové plody naložené podobně jako okurky v láku jsou naprosto skvělé. Stejně tak mladé plody chutnají podobně lahodně jako hrášek. Do zeleninových polévek, gulášů a mnohých jídel se ačokča hodí více než dost. Pojďme si tedy ačokču představit, podívejme se na některé zásady jejího pěstování a samozřejmě i na samotnou konzumaci této rostliny.

Ačokča se představuje

Cyclanthera pedata, jak zní latinský název ačokči, se řadí do čeledi tykvovitých. Mnohdy se o ní hovoří také jako o cyklanteře. Jde o popínavou rostlinu schopnou dorůstat se klidně i 5 metrů. Vyznačuje se tenkou lodyhu a hustým rozvětvením. Svůj původ má v Latinské a Jižní Americe. Listy ačokči jsou velké od 6 do 14 cm a na okrajích mají charakteristické vroubkování. Plody vypadají jako lusky a mají poměrně ostrý hrot. Jejich délka činí kolem 20 cm. Jadérka v nich ukrytá jsou černá a na omak drsnější. Po dozrání mají plody sladkokyselou chuť. Podobají se nápadně okurkám a paprikám. Z jedné rostliny je možné sklidit až neuvěřitelných 300 plodů!

Ačokča

Pěstování ačokči ve zkratce

Sazeničky ačokči se vysazují ven až v momentu, kdy už nehrozí žádné mrazíky. Optimální po zmrzlých mužích. Při současném charakteru počasí, klidně i dříve. Výsadba musí probíhat u plotu, případně jiné opory. V této době lze řešit i výsev a dát do země semínka. Optimální je ovšem ono předpěstování, kdy si semínka vysejte na počátku dubna do malých kelímků podobně jako okurky.  Pro rostliny je určující dostatek živin a pravidelné zalévání. Pokud vysejete ačokču na jaře, plody budete mít na konci srpna.

Jak jíst ačokču?

Záleží jen a jen na vás. Indiáni si ve své domovině s touto rostlinou čistili zuby. K tomuto účelu nám ale velmi dobře slouží pasty. Ačokča je vynikající k nadívání. Pokud máte plodů opravdu spousty, využijte je na stejný způsob jako kvašáky! O zavařování ačokči jsme už hovořili. Vůbec nejlepší je její konzumace za syrova, kdy obsahuje největší množství vitamínů a jiných lidskému tělu prospěšných látek.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

7 komentářů

 1. Jiří Pečený Odpovědět

  Dobrý den, komentář se neodvažuji poskytnout, jsem zahradnický amatér, více by mi zajímalo, kde koupím semínka na tuto rostlinu. Děkuji za odpověď. S pozdravem Jiří Pečený.

  1. Jana Odpovědět

   Běžně na internetu, i za pár korun od nadšených zahradníků, co je pěstují. sama jsem tak získala svoje první. jen pozor, slimáci ji milují, musela jsem obsypávat pískem 🙂

 2. Jaroslav Olšanský Odpovědět

  Pěstoval jsem tenhle zázrak jeden rok a rád jsem se toho zbavil. Autor co to napsal zjevně v životě nejedl nakládané okurky nebo hrášek

  1. Jana Odpovědět

   A vidíte, my ji pěstujeme už několik let a nemůžeme si vynachválit. Sto lidí, sto chutí – však víte 🙂

 3. Vladimíra Luběnková Odpovědět

  Ačokču jsem pěstovala již před 15 lety,je bujně rostoucí i ve vyšších poloháh.Malinké plody velikosti do 1,5 cm chutnají syrové jako hrášek.Větší do 3až4cm se zakládají jako okurky,jsou dekorativní na talíři.Větší už ne,jak v nich zrají semínka a tvrdnou ,tak už nejsou dobré,jen vydlabané.

 4. Vladka Odpovědět

  Sazim ji pod ovocne stromy, po kterych se pne. Pri sklizni jsou ale hure videt. Komu nechutna, at ji neji, ale ani nekritizuje. Ja delam kvasaky, pridavam do zelenin.salatu, pecu nadivane masovou naplni. 1-2 acokci necham prerust a prezrat, az jsou seminka uvnitr cerna, pak je vyndam, vysusim a na jare zasadim….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *