Jak jíst a pěstovat paprikovou okurku ačokču

Ačokča

Znáte ačokču? Nebo jste o ní pouze slyšeli a hodláte ji aktuálně pěstovat? Ať už tak nebo tak, rozhodně se vyplatí ji na zahradě mít. Vždyť takové plody naložené podobně jako okurky v láku jsou naprosto skvělé. Stejně tak mladé plody chutnají podobně lahodně jako hrášek. Do zeleninových polévek, gulášů a mnohých jídel se ačokča hodí více než dost. Pojďme si tedy ačokču představit, podívejme se na některé zásady jejího pěstování a samozřejmě i na samotnou konzumaci této rostliny.

Ačokča se představuje

Cyclanthera pedata, jak zní latinský název ačokči, se řadí do čeledi tykvovitých. Mnohdy se o ní hovoří také jako o cyklanteře. Jde o popínavou rostlinu schopnou dorůstat se klidně i 5 metrů. Vyznačuje se tenkou lodyhu a hustým rozvětvením. Svůj původ má v Latinské a Jižní Americe. Listy ačokči jsou velké od 6 do 14 cm a na okrajích mají charakteristické vroubkování. Plody vypadají jako lusky a mají poměrně ostrý hrot. Jejich délka činí kolem 20 cm. Jadérka v nich ukrytá jsou černá a na omak drsnější. Po dozrání mají plody sladkokyselou chuť. Podobají se nápadně okurkám a paprikám. Z jedné rostliny je možné sklidit až neuvěřitelných 300 plodů!

Ačokča

Foto: Pixabay

Pěstování ačokči ve zkratce

Sazeničky ačokči se vysazují ven až v momentu, kdy už nehrozí žádné mrazíky. Optimální po zmrzlých mužích. Při současném charakteru počasí, klidně i dříve. Výsadba musí probíhat u plotu, případně jiné opory. V této době lze řešit i výsev a dát do země semínka. Optimální je ovšem ono předpěstování, kdy si semínka vysejte na počátku dubna do malých kelímků podobně jako okurky.  Pro rostliny je určující dostatek živin a pravidelné zalévání. Pokud vysejete ačokču na jaře, plody budete mít na konci srpna.

Jak jíst ačokču?

Záleží jen a jen na vás. Indiáni si ve své domovině s touto rostlinou čistili zuby. K tomuto účelu nám ale velmi dobře slouží pasty. Ačokča je vynikající k nadívání. Pokud máte plodů opravdu spousty, využijte je na stejný způsob jako kvašáky! O zavařování ačokči jsme už hovořili. Vůbec nejlepší je její konzumace za syrova, kdy obsahuje největší množství vitamínů a jiných lidskému tělu prospěšných látek.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.