Co dělat, když rostlina vadne?

Vadnutí

Myslíte si, že jste pro své rostliny udělali dost. Poskytujete jim optimální hnojivo, zaléváte je tak, jak si myslíte, že je to správné – ale rostliny stále chřadnou a vadnou. Pokud už si nevíte rady, a přemýšlíte nad tím, že své rostliny vyhodíte, zkuste se zaměřit na základní podmínky, které jsou nejčastěji příčinou vadnutí u rostlin. Tyto jednotlivé podmínky si uvedeme v tomto článku.

Vlhkost půdy

Aby rostliny mohly dobře prospívat, potřebují dostatek vody. Suchá půda je nejčastější příčinou vadnutí rostlin – a to jak těch pokojových, tak těch umístěných venku. Vyzkoušejte půdu u rostliny (mimo kořenový systém) v hloubce 8-10 cm. Je-li v této hloubce suchá, kořeny rostliny nedostávají dostatek vody.

Mnoho nových zahradníků neví, že také mokrá půda je příčinou vadnutí. Pokud rostliny pěstujete v nádobách, které nemají vespod drenáž, pak je velice snadné je přelít. Výsledkem je, že kořeny hnijí a bez dostatečného kyslíku se utopí.

Vysoká teplota

Nic nezpůsobí vadnutí tak dokonale, jako horký suchý den. Pokud vaše rostliny trpí přílišným vedrem, pak bude potřeba rostliny dostatečně zalévat – a to nejen u kořenů, ale osvěžujte také její listy (pozor, ne za přímého slunečního světla, aby nedošlo k jejich spálení). Pokud je to možné, můžete své rostliny přemístit pro jistotu do stínu.

Sluneční záření

Přímé polední slunce může způsobit spálení rostlin. Velice dobře pomáhá stín, který svým rostlinám poskytnete před poledním sluncem. Opakem je naopak nedostatek slunečního světla. Většina rostlin miluje slunce, a proto při jeho nedostatku chřadnou. Nedostatek slunečního světla způsobuje, že rostliny rostou vysoko, protože hledá sluneční světlo.

Plodnost půdy

Příliš málo i příliš mnoho hnojiva může být na škodu a taktéž může způsobit, že vaše rostliny vadnou a posléze umírají. Pokud jste nedávno použili hnojivo na své rostliny a téměř okamžitě (obvykle do jednoho dne) začnou vadnout, pravděpodobně trpí nadměrným hnojením. Vypláchněte půdu velkým množstvím vody, abyste přebytečné hnojivo rozptýlili.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!