Břečťan: Skvělá popínavka, jejíž růst je nutné sledovat

Břečťan

Chtěli byste zakrýt ve vaší zahradě nevzhledná místa? Rádi byste oživili nějakou zídku nebo si vypěstovali živý plot? Ať už je vaše odpověď kladná na kteroukoli ze zmíněných otázek, odpovědí pro vás může být břečťan. Právě tato skvělá rostlina dokáže doslova a do písmene divy. My se proto na břečťan podíváme poněkud podrobněji. Zaměříme se konkrétně na sledování jeho růstu a úpravu rostliny. Nezapomeneme ani na různé využití břečťanu.

Růst břečťanu musíte mít pod kontrolou

Každopádně. Rostliny sice vypadají na stěně jakéhokoli domu perfektně, nicméně je zapotřebí sledovat jejich růst a zastřihávat je. Věnovat se břečťanu musíme hlavně u dveřních a okenních rámů. Mohlo by dojít k poškození dřeva. V létě se sestřihává břečťan zhruba nějakých 60 cm pod okapy. Pozor také na jeho růst oblastech okapů a střechy. Může totiž okapy nadzvedávat z lůžek. Také tradičně dochází k nadzdvihávání střešních tašek.

Břečťan

Břečťan na stromech a jako živý plot

Živé stromy se břečťanem standardně prorůstat nenechávají. Pokud totiž není břečťan pod kontrolou, může hostitelskému stromu značně ublížit. Pokud se navíc bude v zimě na břečťanu hromadit sníh a led, polámou se pod tíhou větve stromu. Jestliže už břečťan na stromu přece jenom chcete mít, pak ho nechte růst pouze ve spodní části stromu a výše ho nepouštějte. Břečťanem vytvoříte také kompaktní živý plot, a to až do výšky 1,5 m. Řízky se odebírají ze starších rostlin. Vysazují se do směsi písku a rašeliny. Následující rok pak tráví rostlina ve studeném pařeništi. Až poté se vysazuje ven. Jinak je hodně zajímavý také koberec z pokryvného irského břečťanu Hedera helix Hibernica.

Břečťan

Co jste možná o břečťanu nevěděli

Břečťan se většinou považuje za nositele neštěstí. Tedy v případě, že se do domu donese jindy než na Štědrý den. Na venkově se mnohdy používal i jako lék. Teplý obklad z lístků břečťanu namočených v octu se používá jako bič na kuří oka. Jinak má břečťan také jemné škrobicí účinky.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.