Jak co nejlépe skladovat bylinky, aby vydržely čerstvé ještě dlouho po sezóně

Bylinky

Letní počasí se už blíží ke svému konci a na zahrádkách je vidět stále více zeleně, kterou by bylo třeba sklidit. A patří mezi ni i bylinky všeho druhu. Čerstvé bylinky osvěží každý recept, ať už je do jídla přidáváte při vaření, nebo až krátce před servírováním na dozdobení.

A některé recepty, třeba oblíbené pesto, se bez nich neobejdou. Nejlepší je pochopitelně mít čerstvé bylinky v květináči nebo truhlíku na okně tak, aby byl vždy po ruce. Ale někdy to zkrátka nejde. V našem dnešním článku vám prozradíme, jak bylinky uchovávat, aby vám co nejdéle vydržely čerstvé.

Foto: Pixabay

Správné skladování uchová chuť i vůni

Pro potřeby správného skladování je vhodné si bylinky rozdělit do dvou skupin podle toho, jestli mají tvrdý nebo měkký stonek:

  • Mezi bylinky s měkkými stonky patří hlavně jednoleté rostliny, například bazalka, pažitka, koriandr, kopr, máta, petržel a estragon.
  • Bylinky s tvrdými stonky jsou obvykle víceleté druhy, které ke svému růstu potřebují méně vody. Jejich domovinou je často Středomoří. Patří sem například rozmarýn, tymián a oregano.

Bylinky: Jak na skladování

O bylinky s měkkými stonky se nejlépe postaráte, pokud se k nim budete chovat jako ke kytici. Uložte je do vázy s vodou o pokojové teplotě, nejlépe převařenou nebo ze studně, neboť jim chlor z vody z vodovodu příliš nesvědčí. Vázu nedávejte do lednice, chladný vzduch a tma by mohly poškodit jejich jemné a chutné lístky i nať. Aby vám déle vydržely, pravidelně jim měňte vodu ve váze a odstřihávejte konečky stonků.

Zdroj: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7781-jak-spravne-bylinky-susit-a-skladovat/, https://botanic.cz/magazin/jak-skladovat-bylinky, https://lindamahelova.cz/sber-suseni-skladovani-bylin/, https://fresh.iprima.cz/jak-na-to-tipy-a-triky-v-kuchyni/6-dumyslnych-zpusobu-jak-uchovat-bylinky-dele-ve-skvele-kondici

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)