jahodník

Jahodník obecný: Skvělé plody i zajímavé účinky na lidské zdraví

Jahodník obecný je známější pod svým lidovým označením – říkáme mu jednoduše lesní jahoda. Latinský název této rostliny zní Fragaria vesca. Rostlina patří do čeledi růžovitých (Rosaceae). Typická je především svými chutnými plody, nicméně bylinkáři vědí, že pro zdravotní účely je možné využít i jiné části rostliny.

Skvělé plody

Kdo by neznal skvělé plody této rostliny. Drobné jahůdky (na rozdíl od jahody zahradní, která poskytuje poměrně větší plody) se využívají na přípravu různých dezertů, ale také salátů anebo je jíme jenom tak. Zavařujeme je a připravujeme si z nich sirupy a další skvělé výrobky, díky nimž si můžeme jahody připomenout i v zimě. Díky jejich aromatické vůni se jahody používají také v nejrůznějších kosmetických výrobcích. A také v bylinkolékařství.

Listy jahodníku

Listy jahodníku jsou tím, co se ve velké většině případů používá v bylinkolékařství. Sbírají se na jaře, v květnu a červnu. Takto nasbírané listy sušíme na polostínu – teplota při sušení nesmí přesáhnout 40 °C, protože pak dojde ke zničení účinných látek v nich. Takto usušené listy se rozdrobí a mohou se používat například na přípravu čaje – který je dobrou náhražkou klasického čínského čaje.

Zdravotní účinky jahodníku

Plody jahodníku, které známe jako jahody, obsahují velkou spoustu zdraví prospěšných živin – tuky, bílkoviny, železo, vitamín C… a proto jsou také jejich zdravotní účinky významné. Používají se například pro snižování horečky, protože mají chladící efekt a tiší žízeň). Dále pak se používají jako prevence proti revmatismu a dně. Listy se používají k povzbuzení chuti k jídlu, čistí krev, posilují močový systém, funkce srdce, zastavují krvácení i průjem a dokonce zbavují škrvavek.

Pozor na alergie

Jahody ale obsahují také kyselinu šťavelovou, která je zodpovědná za alergické reakce a vznik kopřivky u citlivějších jedinců. Pro zmírnění účinků kyseliny šťavelové se doporučuje jahody podávat s mlékem nebo se smetanou, které ruší její účinky.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *