Indoor pěstování a oblíbené značky světel

Sukulenty

Indoor pěstování by se dalo jinak nazvat pěstováním po celý rok v uzavřeném prostoru. Je to metoda vhodná zejména pro lidi, kteří nemají vlastní zahrádku, ale také pro ty, kteří chtějí pěstovat rostliny bez ohledu na klimatické podmínky a roční období.

Pěstovat rostliny můžete hydroponicky, aeroponicky, v zemině nebo kokosových vláknech.

Do začátku je třeba promyslet, co a v jakém množství budete chtít pěstovat. Od toho se bude odvíjet výběr vybavení. Ač to obnáší počáteční investici, vyplatí se na vybavení nešetřit a pořídit si kvalitní produkty. Ta radost při první sklizni za to určitě stojí.

Co si tedy k indoor pěstování ideálně pořídit? 

  • Prostor pro pěstování – zvládnete to klidně i v obývacím pokoji a nejlépe za pomoci pěstebních stanů.
  • Správné osvětlení, kterého docílíte pomocí pěstebních LED světel
  • Vzduchotechniku pro správnou cirkulaci vzduchu.
  • Kvalitní substrát, hnojivo a výživové doplňky pro rostliny.

Světlo v interiéru: Foto Pixabay

Co vše se dá pěstovat indoor?

Ovoce a zelenina

Chcete mít kontrolu nad kvalitou ovoce a zeleniny, které zařazujete do svého jídelníčku? Pak není nic lepšího, než si potraviny vypěstovat doma. Stačí pořídit kvalitní pěstební vybavení a začít. Z ovoce se k domácímu pěstování hodí například citrusy. U zeleniny jsou to nejčastěji rajčata nebo chilli papričky.

Rajčata: Foto Pixabay

Bylinky

Přísun čerstvých bylinek vlastní produkce je snem snad každého kuchaře. Díky LED osvětlení se tento sen dá vcelku jednoduše uskutečnit, zvládne to i pěstitel začátečník. Mezi nejčastější bylinky pěstované metodou indoor patří například bazalka, pažitka, máta, koriandr, petržel, meduňka, zázvor, šalvěj nebo rozmarýn.

V neposlední řadě se indoor pěstuje také technické konopí, u kterého se ale musí dodržovat zákony dle příslušných orgánů.

Oblíbené značky pěstebních světel

EasyGrow lighting

Značka EasyGrow byla založena v České republice. Světla jsou vyráběna výhradně z kvalitních materiálů, jako jsou diody SAMSUNG, Osram, LG, CREE, ovladače Meanwell a Inventronics, vysoce kvalitní hliníkové chladiče nebo řídící systémy. Přesto, že výstupní hodnoty EasyGrow světel jsou nejlepší na světě, jsou nabízeny za přijatelné ceny.

LUMATEK

Společnost LUMATEK, pocházející z Velké Británie, dodává LED pěstební světla, elektronické předřadníky, digitální regulátory osvětlení a kompletní příslušenství pro zahradnické a hydroponické průmyslové trhy. Jejich světla jsou ideálním řešením pro ty, kteří potřebují získat široké spektrum světla v dostatečné intenzitě a době trvání. Použitím nejlepších komponentů v kombinaci s profesionálním týmem z oblasti designu a inženýrství dodává LUMATEK bezpečné, spolehlivé a výkonné produkty. Mezi vlajkové modely se řadí Lumatek Zeus, Attis nebo Aurora.

Spider Farmer

Americká firma Spider Farmer byla založena roku 2015. Od té doby ušla dlouhou cestu k vysoce kvalitním a cenově dostupným LED pěstebním světlům. Jejich produkty jsou mezi zákazníky po celém světě velmi oblíbené.

Mars Hydro

Výrobce Mars Hydro už má na trhu LED světel více než desetiletou tradici. Jejich světla jsou známá především pro svou cenovou dostupnost a spolehlivou produktovou řadu. Rovnováha mezi cenou a silou činí tuto značku nejlepší volbou pro středně velké pěstitele. V jejich produktové řadě najdeme od základních startovacích světel po 800-wattové výměnné jednotky. Všechna světla jsou vyrobena s LED diodami Epistar, poskytující plné světelné spektrum.

Pěstební stany

Pokud jste se rozhodli pro indoor pěstování rostlin i vy, první zbraní vaší výzbroje by měl být pěstební stan, často označován také jako grow box. Jde o zařízení, ve kterém můžete pěstovat rostliny téměř kdekoliv – klidně i v obývacím pokoji, nezávisle na klimatických podmínkách a ročním období. Pěstební stany se používají pro pěstování za pomocí hydroponie, zeminy, kokosových vláken nebo aeroponie. Spárováním s LED nebo HID pěstebními světly jednoduše vytvoříte dokonalé klima pro nejrůznější rostliny a dopřejete jim tak naprosto ideální podmínky – od teploty, vlhkosti až po světelný plán.

Sukulenty v interiéru: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.