Tilandsie

Tilandsie provazovkovitá: rostlina bez kořenů

Tilandsie provazovkovitá (Tillandsia usneoides) patří mezi epifity. To jsou rostliny, které byly vytvořeny takovým způsobem, že pro svůj růst a existenci nepotřebují zemi. Obývají větve stromů a živí se tím, co jim dává vzduch a srážky, protože nemají vůbec žádné kořeny. Přes listy naberou vodu a živiny. Mohou vypadat velice zajímavě, takže pokud do své domácnosti potřebujete přidat strukturu, možná, že budete chtít právě tuto rostlinu.

Závěsné rostliny

Epifyty mají tu nevýhodu, že obvykle rostou pomalu – i když v přírodě mohou dosáhnout opravdu působivých velikostí. Mnoho druhů vytváří sofistikované závěsné formy, které se mohou stát velmi originální výzdobou interiéru. Různé druhy rodu Tillandsia mohou mít různé cílové velikosti a formy. Rozdíl lze také vidět v barvě jejich tuhých listů a květů. Všechny však mají jednu společnou věc – jsou velmi originální a zajímavé nejen tím, jak fungují jako rostliny bez kořenů, ale také svou krásou a všestranností v domácích aranžmá.

Tilandsie

Tillandsie: Foto Pixabay

Tillandsia usneoides

Tento druh je známý tím, že dosahuje obrovských velikostí a pěstujeme jej jako závěsnou rostlinu, jehož výhonky spadají dolů. Roste ve formě dlouhých visících výhonků s úzkými, stříbřitými listy. V přírodě dosahuje rostlina délky až dvou metrů a roste přes větve stromů. Zde vytváří dlouhé visící girlandy charakteristické pro krajinu jihovýchodních oblastí Ameriky a Argentiny. Při domácí kultivaci může být Tillandsia usneoides originální živou dekorací interiérového designu.

Pěstování Tillandsie

Tillandsia je nenáročná rostlina, která se pěstuje snadno. Nejvhodnější pro ni bude jasná, slunná poloha. Rostlina vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu. Optimální teplota je 18-24 °C v létě a 15 °C v zimě. To, co bychom nazvali kořeny, musí být opatřeno volným přístupem vzduchu. Voda a živiny jsou přijímány z prostředí.

Zálivka

Rostlinu zaléváme tak, že ji po celé délce stříkáme vodou – nejlépe z rozprašovače, který vytvoří jemnou mlhu. Toto děláme jednou až dvakrát za týden. K zálivce se nejlépe hodí dešťová voda, vystačíte si ale také s vodou převařenou, kterou necháte několik dní odstát. Během 3-4 hodin by rostlina měla nabrat správné množství vody a přebytek by měl být odstraněn otočením vzhůru nohama. Jednou za 4 týdny je vhodné nechat rostlinu v květináči nasát vodu. Poté ji nechte na světlém a vzdušném místě, aby dobře proschla. V místnostech s větším množstvím slunečního záření může být nutné rostliny zalévat častěji. Je velmi důležité, aby rostliny nebyly mokré, protože to vede k jejich hnilobě.

Hnojení

Hnojíme dvakrát měsíčně: do vody přidáváme minimální dávku hnojiva pro kvetoucí rostliny. Tillandsie dosáhnou své cílové barvy, když jsou vystaveny správnému množství světla. Pokud se dotknete své rostliny a máte pocit, že je suchá, považujte to za přirozenou vlastnost druhu, ne za nedostatek vody.

Tillandsie: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *