I stinná zahrada může zářit barvami

Čemeřice

Ne každý má zahradu celodenně zalitou sluncem. Myslíte si, že do chladného stínu patří leda kapradí? Omyl! V tomto článku vám představíme několik zástupců rostlinné říše, kteří si ve stínu přímo libují. Žádné nudné zelené listoví ale nečekejte.

Čemeřice

Tato původní evropská rostlina je stálicí českých zahrad. Vykvétá brzy na jaře a poupaty se pyšní až do května. Stinná místa jsou pro ni jako stvořená. Ve volné přírodě je totiž součástí lesního podrostu, takže umí hospodařit s malým množstvím slunečního svitu. Má velké dekorativní květy různých barev, od tmavě nachové přes krémovou až do zelena. V době kvetení je třeba dbát na pravidelnou zálivku (pokud není mráz), letní sucho čemeřici nevadí.

Čemeřice

Čemeřice: foto Pixabay

Medovník meduňkolistý

Medovník je původně lesní bylina podobná hluchavkám. Díky svým zajímavým dvoubarevným květům se začíná rozšiřovat i mezi pěstitele. Může dorůst až 60 cm a pokud se mu bude dobře dařit, vytvoří vám na zahradě bohaté trsy. Ve stínu a v humózní vlhké půdě bude jako doma. Ale pozor, nikdy si nenoste domů divoký medovník z lesa, rostlina je totiž zákonem chráněná! Navštivte raději zahradnictví, kde vám jistě poradí s výběrem vhodného kultivaru.

Zběhovec plazivý

Zběhovec je známá rostlina vyskytující se téměř všude. Zejména na jaře jsou v trávnících či podél potoků patrné jeho fialové nebo modré květy a tmavé listy. Vysadit jej můžete jak na skalku, tak do tmavšího koutu zahrady. Pro svou nenáročnost je velmi oblíbený a byl vyšlechtěn do spousty kultivarů, donést si jej ale můžete i z procházky. Navíc je to léčivka, dovede si poradit s bolestmi v krku nebo ulevit při astmatu.

zběhovec

Zběhovec plazivý, foto: Pixabay

Kirengešoma dlanitá

A teď něco pro milovníky exotiky. Kirengešoma dlanitá je rostlina pocházející z Japonska a Koreje. Tvoří kompaktní trs s velkými listy podobnými javoru a žlutými zvonkovitými květy. Kvete od srpna do září. Vyhovuje jí humózní, mírně vlhká půda. Je mrazuvzdorná, takže vymrznutí se nemusíte bát.

 

Kirengešoma

Kirengeshoma palmata, foto: KENPEI/ Creative Commons/ CC-BY-SA-3.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kirengeshoma_palmata3.jpg

Čemeřice, náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.zahradnictvi-flos.cz/kirengeshoma-palmata-kirengesoma-dlanita.html

Zahrada je mým druhým domovem. Fascinují mě netradiční druhy rostlin a ráda k jejich pěstování inspiruji i vás.