Hvozdik bradatý

Hvozdík: jednoletá, dvouletá i vytrvalá rostlina skvělá do vázy i zahrádky

Hvozdík je skvělá květina, která přichází ve spoustě nejrůznějších barev. Můžete si vybírat jednobarevné i žíhané, od klasických barev až po ty méně obvyklé. Mezi nejznámější hvozdík patří hvozdík bradatý (Dianthus barbatus), který nabízí chuchvalce skvělých květů, které se tyčí do výšky 30 až 70 centimetrů. Výhodou je to, že péče a pěstování této rostliny není nijak náročné – a potěší vás také pořizovací cena semen či sazenice.

Jednoletá rostlina?

Někdo může namítat, že hvozdík s úspěchem pěstuje jako jednoletou rostlinu. Nasadí ji počátkem března a v průběhu července a srpna se může pyšnit nádhernými květy. Ano, skutečně jej můžete pěstovat jako jednoletou rostlinu, dvouletou i trvalku. Podle toho, jaké jsou vaše preference. Jednoletý hvozdík má nejmenší květy a také rostlina je nejnižší. Nejčastěji se hvozdík pěstuje jako dvouletá rostlina.

Hvozdík květy

Hvozdík: Zdroj obrázku Pixabay.com

Pěstování jednoletého hvozdíku

Chcete-li pěstovat jednoletku, pak byste měli začít už v březnu. Semenům se daří při teplotě kolem 18 °C. Asi dva až tři měsíce po vysetí (což bývá polovina června) je možné hvozdík přesadit do zahrady. Květiny jsou odolné a vydrží i nepříznivé počasí. Velice vhodné jsou také do vázy, kde vám vydrží klidně i 14 dní.

Pěstování dvouletého hvozdíku

Dvouletku vyséváme od konce června. Pokud necháte semenům dostatečné rozestupy, nebudete muset hvozdíky přepichovat. Můžete jej umístit na slunné stanoviště, ale také do polostínu. Před zimou rostlinky přikryjte chvojím, abyste je ochránili před mrazem. Důležitá je zálivka zejména v bezmrazých dnech a také na začátku jara. V dubnu se začnou hvozdíky probouzet. Nyní je vhodné trochu prokypřit půdu, prospěje to kořenům.  Hnojení není potřeba. V květnu už se můžete těšit na první květy.

Dianthus barbatus

Dianthus barbatus: Zdroj obrázku Pixabay.com

Hvozdík jako trvalka

Hvozdík produkuje v průběhu sezóny dostatek semen, a pokud mu dopřejete potřebný čas, vysemení se sám. Po odkvětu proto nechte v porostu jen část rostlin, ostatní sestřihněte těsně nad listy. Přikryjte chvojím a na jaře se můžete těšit na nové květy. Ačkoli jsou květy nejkrásnější první rok po výsadbě, potěší vás i roky následující. Vzhledem ke své nenáročnosti a možnosti přizpůsobení se prostředí jsou skvělou rostlinou na chaty a letní sídla.

Hvozdík bradatý: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *