Škrábance ze zahradního nábytku odstraní olivový olej nebo čaj

Chystáte se dát svůj zahradník nábytek tak trochu do pucu, ale nechcete se pouštět do broušení a dalších náročných činností? Možná nemusíte. Zkuste nejdříve ty nejhorší škrábance zamaskovat za pomoci našich šikovných tipů.

A finální zbroušení si můžete nechat jen jako rezervu pro případ, že by se něco nepovedlo. Ale nebojte se, sázka na přírodní prostředky vyjde skoro vždy, pokud je využíváte chytře.

Černý čaj na jemné škrábanečky

Pokud jsou zatím škrábance spíše estetického charakteru, zkuste vsadit na černý čaj. Kupte nějaký opravdu silný a do jednoho litru horké vody dejte vylouhovat asi 30 gramů čajových lístků. Až odvar vychladne, namočte do něj jemnou bavlněnou textilii. Nábytek několikrát přetřete a poté vyleštěte suchým hadříkem. Poškození budou méně viditelná, a navíc vzhled dřeva osvěžíte a dodáte mu také větší lesk.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na větší škrábance platí olivový olej

Pokud jsou škrábance hlubší a opravdu viditelné, musíte na ně jinak. Budete potřebovat 30 ml olivového oleje, 5 ml octa a půl lžičky jedlé sody. Vytvořte z těchto ingrediencí hustší pastu a naneste ji na škrábance.

Nechte deset minut působit. Poté nesmývejte, ale vysušte textilem nebo papírovými utěrkami. Budete překvapeni tím, jak škrábance a rýhy „zázračně“ zmizely. Bohužel budete muset tento postup čas od času zopakovat, rozhodně nejde o trvalé řešení.

Na starožitný nábytek se bude hodit pivo

Pokud se svou zahradu nebo třeba kuchyni na chalupě snažíte vyladit do vintage stylu, pak vás olivový olej nejspíš neuspokojí. Žádaný „zastaralý“ vzhled vám dodá docela jiná ingredience – pivo. Ohřejte ho tak, aby nebylo úplně horké, poté do něj namočte hadřík z mikrovlákna a dobře vyleštěte. Nakonec vezměte suchý hadřík a dobře vše vysušte.

A je-li dřevo naopak vysušené, rozpusťte asi 5 gramů včelího vosku, přimíchejte k němu 5 ml lněného oleje a výslednou směs vetřete do dřeva kouskem textilie.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)