Tulipány

Hra s cibulovinami aneb tipy, jak je letos vysadit

Výhodou cibulovin je to, že jsou krásné a rostou poměrně brzy na jaře. Dostupné jsou v celé škále barev. Snad každá barva, která vás napadne, se nachází také na květech cibulovin. Vybírat si tedy lze nejen podle oblíbeného druhu, ale také podle barevných provedení a vytvářet můžete na zahradě rovnou kouzla s barvami. Pokud nehodláte dlouho rozmýšlet o barvách, ale přejete si, aby vaše zahrada byla na jaře pestrobarevná, můžete smíchat několik cibulovin dohromady a pak vysazovat náhodně.

Míchejte cibulky – ale podle svého vkusu

Můžete si vybrat několik barev, které se vám k sobě hodí, a ty vzájemně promíchat. Můžete mít tedy zahradu v odstínech teplých barev (oranžová, červená, žlutá), nebo naopak v těch studených (modrá, fialová a černá – je ale zapotřebí zmínit, že tento tulipán není čistě černý, spíše se jedná o hodně tmavou fialovou nebo červenou barvu). Volit můžete harmonické kombinace (pastelové barvy) nebo naopak barvy kontrastní (bílá a černá, fialová a oranžová, modrá a červená). Nebo si prostě jen vyberete barvy, které se vám líbí nebo hodí například k barvám domu.

Tulipán

Foto: Pixabay

Různobarevné směsi

V zahradnických centrech objevíte již namíchané směsi, a to nejen různých barev, ale také různých druhů cibulovin. Můžete si je zakoupit rovnou anebo se jimi nechte inspirovat. Využít je můžete nejen do zahrady, ale také pro pěstování v truhlících. Někteří zahradníci prostě vezmou cibulky a rozhodí je po zahradě. Tam, kam dopadnou, je zasadí.

Jak sázet cibuloviny

Vyberte jen zdravé cibulky. Ty, které jeví známky chorob nebo poškození bez milosti vyřaďte. Sadit je můžete až po prvních mrazících, čímž se řídily naše babičky, nebo prostě až se ochladí, což je kdykoli od září až do listopadu. Mráz jim neublíží. Příliš brzký výsev ale povede k tomu, že mohou začít klíčit a teprve pak je mráz poškodí. Sadíme je do trojnásobné hloubky, než je výška jejich cibulky. Menší cibulky sázíme 3 až 7 cm od sebe, ty větší pak 7 až 20 cm od sebe.

Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada/jak-pestovat-jarni-cibuloviny-napady-smichat-rozhodit-a-sazet-tulipan-narcis-hyacint

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *