Fíky z vlastní produkce: Návod na jejich pěstování v nádobě

Fíky

Fíky jsou velice známým ovocem, které bohužel známe spíše v sušené podobě. Naštěstí se dnešní nabídka subtropického a tropického ovoce rozšířila natolik, že je už poměrně běžné pochutnat si také na čerstvých fících. Toto ovoce je mimořádně šťavnaté a plné příjemně křupajících zrníček. Nemusíte se spoléhat na zahraniční produkci. V současné době existují speciálně vyšlechtěné odrůdy, které dokážou přežít i v našich podmínkách. Z fíkovníků se nestanou majestátní stromy, jako je tomu ve středozemní oblasti, ale plodů můžete mít poměrně dost.

Ideální podmínky pro pěstování

V první řadě je zapotřebí rozlišovat mezi letními a zimními teplotami. V ideálním případě by se teplota v létě měla pohybovat mezi 21 a 26 °C, v zimě pak od 8 do -1 °C. Mrazuvzdorné odrůdy zvládnou i teploty pod -20 °C. V létě můžete rostlinu vynést ven na zahradu či balkon na plné slunce. Ideální je orientace na jihovýchod či jih. Zálivka musí být v létě poměrně častá, zaléváme odstátou vodou pokojové teploty. V zimě vodu dávkujeme po menších porcích. V létě můžete listy rostliny mlžit vodou z rozprašovače – ideálně hned ráno.

Foto: Pixabay

Přesazování

První tři roky fíkovník roste poměrně dynamicky, takže bude zapotřebí častějšího přesazování. Klidně jedenkrát za rok. Později už postačí přesadit jen jednou za dva až tři roky. Pro fíkovník je ideální výživná půda. Ve spodní části květináče by měly být drenážní otvory a nezapomeňte ani na drenážní vrstvu ve spodní části květináče.

Péče o rostlinu

Po sběru ovoce můžete provést ořez rostliny. Zaměřte se zejména na prosvětlení koruny. Odstraňujte v první řadě zkroucené a dovnitř rostoucí výhony koruny.

Zdravotní účinky fíků

Fíkovník se již celá léta používá v lidovém léčitelství. A to všechny části rostliny. Samotné plody obsahují celou spoustu vitamínu a minerálů, které mohou být prospěšné pro lidské zdraví. Fíky mají antipyretické (snižují teplotu) a protizánětlivé vlastnosti – což je známo již od starověku. Často se používají při nachlazení či bronchitidě. Kromě toho můžete fíky využít také při přepracování, fyzické únavě, při duševním vypětí a pro zlepšení spánku.

Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2020/01/25/domashnij-inzhir-v-kadke-polza-i-vyrashhivanie/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!