Hortiterapie: terapie zahradou, která je vhodná pro všechny

Zahradničení

O tom, že práce na zahradě může být i lékem na duši, se nemusíme přít. A přesně tohle je základem hortiterapie. Jedná se v podstatě o terapii zahradou. Když pozorujeme, jak rostliny rostou, tak to stimuluje naše smysly. Pozitivně se to projeví na našem emocionálním i duševním zdravotním stavu. Zahradničení je skvělé pro zdravého člověka, obrovský přínos ale může přinést také osobám, které trpí nějakou zdravotní obtíží. Zejména duševní poruchou.

Co je hortiterapie?

Hortiterapie může být určena pro handicapované a nemocné osoby, jednotlivé kurzy jsou vedeny odborným personálem. Jejím cílem je zlepšit zdraví člověka a vylepšit také jeho mezilidské vztahy. Lidé mají společnou zodpovědnost za rostliny, které pěstují. Zahradničení navíc může být leckdy také fyzicky náročné, takže se pozitivně projevuje taktéž na fyzické kondici člověka. Práce na zahradě vytváří pocit užitečnosti a pomáhá při navazování kontaktů – leckdy mezi lidmi, kteří jsou stejně nemocní.

Pěstování

Foto: Pixabay

Pro koho je hortiterapie určena?

Hortiterapie se používá při léčbě autistických dětí, obézních dětí, dětí s obtížemi ve škole a stále častěji také u dětí s ADHD. U dospělých pak může jít o léčbu depresí nebo prostě o činnost, kterou budou provádět senioři. Dále pak může jít o lidi handicapované, mentálně postižené, lidi s poruchou zraku či sluchu, alkoholiky i narkomany.

Jak jsou zahrady vytvořeny?

Je jasné, že zahrady určené pro hortiterapii musí být vytvořeny tak, aby odpovídaly potřebám lidí, kteří je budou používat. To znamená, že můžeme najít zahradu v různých úrovních, například formou vyvýšených záhonů. Kolem nich mohou být také lavičky, aby na záhonech mohli pracovat senioři nebo lidé, kteří nemohou chodit. Také pohyb mezi jednotlivými záhony musí být vhodný i pro lidi na vozíčku.

Zdroje info:

https://muratordom.pl/ogrod/aranzacja-ogrodu/?page=16

https://www.frekvence1.cz/clanky/znate-hortiterapii-v-polsku-leci-psychiku-pobytem-a-praci-na-zahrade.shtml

https://ichgcp.net/cs/clinical-trials-registry/NCT02666339

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!