Nejčastější chyby při pěstování pivoňky

Pivoňky

Pivoňky nejsou příliš náročné na pěstování, stačí jim trocha péče a odvděčí se vám nádhernými velkými květy s až omamnou vůní. Nejdůležitější péče nastává obvykle až po odříznutí posledních květů – právě to určuje, jak porostou pivoňky napřesrok. Odkvetlé květy se vyplatí odřezávat a odstraňovat, neboť způsobují riziko vzniku různých chorob. Navíc, pokud nejsou pivoňky udržované, příliš krásy nevydají.

Odřezávání květin

Všechny květiny po odkvětu je dobré odřezat, a to až do prvního listu na stonku. Okvětní lístky, které z květiny odpadnou, je dobré odstraňovat. Platí to zejména, když je deštivo nebo silná rosa. Ponechání odkvetlých květin a také jejich okvětních lístků vede ke vzniku takových chorob, jako je šedá hniloba nebo rez. Pokud již tato choroba u vaší rostliny řádí, odstraňte všechny napadené části a spalte je.

Pivoňka

Foto: Pixabay

Nedostatečné hnojení

Na jaře je dobré použít zálivku připravenou z dřevěného popela (na jeden litr popela připadá 10 litrů vody). Pro první hnojení je také dobré použít dusíkatá hnojiva. Ve fázi pučení hnojte podruhé, tentokráte komplexním hnojivem. Potřetí hnojíme opět komplexním hnojivem, tentokráte ve fázi kvetení. Asi měsíc po odkvětu použijte hnojivo bohaté na fosfor a draslík (15 až 20 gramů od každého). Ideální je tekuté hnojivo. To znamená použít několik druhů hnojiva za sezónu – což mnoho zahradníků nedělá.

Ošetření keře po odřezání květin

Ať už odřezáváte květiny do vázy nebo ty odkvetlé, je dobré je poté ošetřit přípravkem, který obsahuje měď (např. síran měďnatý). I na to se velmi často zapomíná.

Nedostatečná zálivka

Další chybou při pěstování je nedostatečná zálivka. Pokud je sucho, pivoňky potřebují opravdu velké množství vody. Spousta zahradníku zalije půdu mělce, ale je důležité, aby zálivka byla provedena po celé hloubce kořenů. Je vhodné na půdu použít vrstvu mulče.

Jarní mrazíky

Pokud jsou pupeny vystaveny mrazivým teplotám, silnému dešti nebo nějakému onemocnění, kvete keř méně.

Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2018/11/07/pochemu-ploho-cvetut-piony/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!