Hnojení z banánů působí přímo zázračně. A nemusíte používat jen slupky

Ne vždy se nám péče o pokojové rostliny daří tak, jak bychom chtěli. A co si tedy počít v případě, že vypadají nemocně nebo dokonce přímo na umření? Spolu s vhodnou péčí je může zachránit ta správná dávka živin.

Jakmile začne rostlina vadnout nebo jevit jiné známky obtíží, je třeba rychle zasáhnout. Nedoufejte, že se to „srovná.“ Jako první zkontrolujte kořeny často totiž květiny vadnou kvůli nadměrné a nikoli nedostatečné závlaze. Jsou-li kořeny hnědé (uvnitř), znamená to, že hnijí. Všechny takové musíte nemilosrdně odstranit, jinak se bude poškození rostliny prohlubovat. Následně ji přesaďte do nové zeminy a řešte, co dál.

Banány jako perfektní zásobárna živin

V obchodech existují nejrůznější „elixíry“ určené pro rychlou pomoc rostlinám. Jejich nákup je však zbytečný, pokud doma najdete docela obyčejný banán – a to čím zralejší, tím lepší. Jednoduše ho oloupejte a jeho dužinu rozmačkejte nebo rozmixujte. Následně smíchejte s vodou (na jeden banán počítejte asi 300 ml) a použijte jako hnojivo.

Draslík v banánech

Foto: Pixabay

Náš tip: Pokud hnojíte pokojové rostliny, doporučujeme ho předtím přecedit nebo zapracovat do půdy, jinak se vám okolo květináčů budou brzy rojit nepříjemné mušky octomilky.

Příprava hnojiva z banánových slupek zabere nějaký čas

Pokud chcete využít slupky, budete muset počítat s jednodenní přípravou. Vyberte si ty opravdu zralé (nejlépe s hnědými flíčky) a ve vhodné nádobě je zalijte vodou. Nechte 24 hodin odstát, přeceďte a použijte jako zálivku.

Hnojení banánem lze opakovat každý týden – samozřejmě v době vegetační sezóny. Na zimu ho omezte nebo rovnou přerušte.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://hobby.instory.cz/4291-pripravte-si-pro-vase-kvetiny-prirodni-hnojivo-z-bananu-vrati-jim-silu-i-zdravi.html, https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/bananove-slupky-vyuziti-20200609.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)