Letní stanování na zahradě

Stan

Máte děti a hledáte způsob, jak je během prázdninových dnů zabavit? Dovolené, tábory či návštěvy prarodičů mnohdy celé léto nepokryjí. Naštěstí můžete dětem připravit dobrodružství i na zahradě.

Proč je stanování perfektní zábava

Děti obvykle vítají každou příležitost, kdy nemusejí spát doma ve své posteli. Stanování je nenáročnou zábavou s nádechem velkého dobrodružství.

I dospělí se zpravidla nechají na stanování na zahradě ochotně přemluvit, ačkoli by se jim jinak pohodlnou postel za plátěný přístřešek měnit nechtělo. Riskujete sice stále otlačená záda, zimu, případně nevítané hmyzí hosty, na vlastní zahradě ovšem nějaký ten drobný diskomfort vyřešíte snáze než mnoho kilometrů od domova.

Stanování na zahradě můžete pojmout i jako určitý trénink. Ověříte si tak, zda se děti vypořádají s určitou mírou nepohodlí, které nutně stanstan přináší, a zda se nebudou v noci bát neznámých zvuků. Pokud se „osvědčí“, nemusíte se bát sbalit si stan na příští dovolenou. Poslat do spacáků můžete poprvé potomky ve věku cca 3 až 4 let.

Děti se sice nadchnou pravděpodobně už samotnou vidinou spaní ve stanu, rozhodně je však vhodné jim připravit i další program a vykouzlit tak z obyčejného stanování nezapomenutelnou zábavu.

Pokud si jako rodiče zrovna netroufáte na putování přírodou se stanem na zádech, stylové „zálesácké“ kratochvíle zvládnete dětem připravit i na zahradě.

Výhodou je jistě také to, že vám postačí pouze základní stany, se kterými byste si v horších podmínkách nevystačili. Při výběru vhodného modelu můžete použít například tento výběr nejlepších stanůvýběr nejlepších stanů.

Co dělat ve stanu

Kromě postavení stanu, kam se večer uložíte, si můžete rozdělat oheň, na kterém upečete buřty, případně potomky zasvětíte do tradice brambor pečených na ohni. Zručnější kuchaři se mohou rovnou vrhnout na přípravu pravého kotlíkového guláše.

Večer před ulehnutím je stejně tak jako stvořený k různým hrám, především k těm s lehce strašidelným nádechem. Můžete tak pro děti zorganizovat stezku odvahy nebo si vyprávět tajuplné příběhy. Případně si děti ve stanu mohou hrát, výhodou toho, který postavíte na zahradě, je hlavně to, že dítě si sem z domova má možnost přinést prakticky jakékoli hračky.

Do stanu se hodí především kompaktní společenské hry, hlavolamy nebo klasika v podobě karet. Budete-li trávit noc ve stanu s potomky, můžete pro ně připravit třeba i pozorování hvězdné oblohy. Starší děti už se úspěšně zabaví i samy s knížkou.

Stan většinu dětí nadchne natolik, že si z něj velmi ochotně udělají „letní byt“ a budou v něm chtít nejen přespávat, ale v létě tu stráví každou volnou chvíli. Pakliže jim na zahradě navíc postavíte třeba nafukovací bazén, zjistíte, že děti nepotřebují k plné spokojenosti drahou dovolenou v exotické destinaci. Ochotně tu zůstanou celé léto.

Podmínkou spokojenosti je tak mít kvalitní stan. Ten by měl být dostatečně prostorný a stabilní. Pokud plánujete stanovat pouze na zahradě a nevydáte se nikam do přírody, stačí vám navíc i některý z levnějších modelů. Vystačíte si i s laminátovou konstrukcí.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.