Hnojení orchidejí: komerční i domácí prostředky

Orchidej

Orchideje patří k velice oblíbeným pokojovým květinám. Pokud si zvolíte méně náročné druhy, oceníte nízké nároky na péči a přesto bohaté květenství. Jejich výhodou je také to, že z květů se můžete radovat dlouhé měsíce. Některé odrůdy ale mohou být náročnější na pěstování a někdy i ty méně náročné mohou být trochu vrtošivé. Pokud zjistíte, že vaše orchidej ztrácí květy a listy se jí zbarvují dožluta, je zapotřebí dodat rostlině živiny. Správným hnojením docílíte silné rostliny, která bude odolná proti škůdcům i chorobám a nádherně pokvete.

Kdy hnojit?

Orchideje hnojíme během vegetačního období – obvykle od dubna do srpna. Na vývoj květů potřebuje rostlina spoustu energie. Na podzim naopak hnojení postupně snižujeme a od prosince až do března už nehnojíme vůbec.

Jak hnojit?

Po přesazení orchideje počkejte minimálně tři týdny, než poprvé rostlinu pohnojíte. Před samotnou aplikací hnojiva je vhodné substrát navlhčit. Neplatí, že více je lépe, takže dávku pro své rostliny pečlivě odměřte. Efektivnější je hnojení za slunečných dnů, protože dochází k intenzívnějšímu procesu fotosyntézy a rostlina využívá hodnotnější přísady.

Orchidej

Foto: Pixabay

Čím hnojit?

V průběhu vegetačního období (jaro, léto) používejte hnojiva s vysokým obsahem dusíku, fosforu a hořčíku. Na podzim se mění složení hnojiva – mělo by obsahovat hlavně fosfor a draslík. Díky těmto živinám přejde rostlina snáze do období klidu, kterého si užívá od prosince do března. V tomto období nehnojíme. Výživu listů používáme u rostlin, které jeví známky onemocnění (nijak to ale nepřeháníme) nebo mají poškozený kořenový systém.

Domácí hnojivo pro orchideje

Na podzim můžete použít také nějaký druh přírodního hnojiva. Do zálivky můžete přidat trochu piva (v poměru 25 dílů vody, 1 díl piva) nebo droždí. Obě tyto potraviny posilují kořenový systém a pomáhají v odolnosti proti chorobám.

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/experiment-pokracuje-cim-a-jak-orchideje-hnojime

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!