Hlodavci na zahradě: Je dobré vědět, s jakým máte tu čest

Myš

Přišli jste k okousaným cuketám, melounům nebo aktuální sklízíte brambory nesoucí stopy po zoubkách hlodavců? Ať už je situace jakákoli, o nic příjemného se jistě nejedná. Naopak. Situaci je zapotřebí řešit, a to co možná nejrychleji. Alternativ je pochopitelně vcelku hodně, nicméně ochraně rostlin a úrody se v tomto článku věnovat nebudeme. Podíváme se spíše na to, s jakými hlodavci můžete mít v našich luzích a hájích tu čest.

Hmyzožravý rejsek

Jestliže narazíte na malého živočicha s dlouhým a špičatým čenichem a malinkatýma očkama, pak se nejedná o hlodavce. Setkali jste se s rejskem, který je užitečný, protože dokáže pozřít nejrůznější hmyz. Rejsek je mimo jiné také typický dlouhým částečně ochlupeným ocáskem.

Rejsek

Foto: Pixabay

Myš domácí

Mus musculus je živočich, kterého najdeme fakticky po celé planetě. Vyznačuje se tenčím dlouhým ocasem, drobnýma holýma ušima a nápadnými předními zuby. Tradičně ve dne spí a v noci je aktivní, přičemž umí i šplhat a skákat.

Myšice křovinná

Velké černé oči, poměrně dlouhý ocas a také velké uši. To jsou znaky myšice křovinné. Ta se také dříve označovala naprosto běžně jako myš lesní. Jedná se o zvíře, které si nejčastěji pochutnává na nejrůznějších semínkách.

Hraboš

Má krátký ocas a menší oči. Jeho charakteristickým znakem je i kulatý čenich. Poměrně složitě u něj rozpoznáte uši. Má je minimální.

Potkan

Je velkým hlodavcem, který si dokáže pochutnat prakticky na všem včetně uskladněné zeleniny. Srst potkana může být někdy i černá, nicméně od krysy ho jednoznačně odlišuje hlavně ocas. Ten je šupinatý a kratší než jeho tělo s hlavou. Má také malinkaté ušit na rozdíl od krysy, která je typický dlouhýma špičatýma ušima. Mladý potkan se někdy s myší zaměnit může, nicméně má poměrně krátký ocas a velmi silné nohy. Co se týká zmiňovaných krys, tak ty jsou na zahrádkách oproti potkanům spíše jakousi vzácností. Výskyt různých hlodavců se ostatně také odvíjí především od konkrétní oblasti.

Foto: Pixabay

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.