Pěstování orchidejí

Onemocnění orchidejí a jejich řešení

Orchideje jsou nádherné květiny, které dokážou zkrášlit každý interiér. Avšak tak jako jiné pokojové květiny, i orchideje mohou napadat nejrůznější choroby či škůdci. V tomto článku si představíme nejčastější z nich a poradíme, jak proti nim bojovat.

Lepivé kapky

Lepivé kapky na stoncích a na listech jsou projevem výskytu drobných savých škůdců. Jsou velmi malí, takže je můžete snadno přehlédnout. Pokud ale použijete lupu, měli byste být schopni je vidět. Těmito škůdci mohou být svilušky a puklice. Svilušky mohou také způsobovat bíle pavučinky na listech. Zbavíte se jich tak, že rostliny omyjete odstátou měkkou vodou. Poté můžete použít insekticid proti savému hmyzu. Předcházet sviluškám můžete tak, že budete rostliny udržovat ve vlhku.

Žluté skvrny na listech

Žluté skvrny většinou představují houbové onemocnění (časem tmavnou). Tento problém se vyskytuje zejména v zimě a také na začátku jara. Problém může být způsoben příliš nízkými teplotami. Jako prevenci se snažte nezalévat listy. Poškozené listy odstraňte (pokud je poškození na většině listů, pak jen odstraňte poškozená místa). Řeznou plochu poté posypte práškem z podrceného dřevěného uhlí.

Černé mušky v substrátu

Pokud jste si všimli, že kolem vaší orchideje poletují malé mušky a v substrátu nacházíte jejich larvy, pak se bude pravděpodobně jednat o smutnice. Mušky jsou neškodné, spíše otravné a na vzhledu vaší rostliny nepřidají. Problémem ale mohou být jejich larvy, které když se přemnoží, mohou ojídat kořínky rostliny. Mušky můžete polapit prostřednictví klasických žlutých lepových desek. Larev se zbavíte použitím insekticidu, který prolijete přes substrát.


Zajímavá e-kniha o orchidejích: Zdroj obrázku Heureka.cz

Na larvy také můžete nasadit jejich přirozeného nepřítele, kterým je hlístice s názvem Steinemema feltiae. Poté, co pojí veškeré larvy, se tyto hlístice samy od sebe také vypaří. Pro interiér nebo jiné rostliny nejsou nijak nebezpečné.

Orchidea: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

6 komentářů

 1. Jana Šrámčíková Odpovědět

  Orchideje jsou naštěstí odolné, takže puklicím se na nich moc nedaří. když už je najdu, prostě je ručně seberu a postižené místo omyju jarovou vodou. Obvykle je najdu na podzim, když domů nosím květiny na zimování, ale větší obtíže jsem s nimi nikdy neměla 🙂

 2. Marta Odpovědět

  Na mé bílé orchideji najednou uschlo všech asi 12 květů. Jako by ji ranila mrtvice. Proč se to stalo?

 3. Marta Odpovědět

  Na mé bílé orchideji najednou uschlo asi 12 květů. Jako by ji ranila mrtvice, poradíte někdo co to bylo?

  1. Jana Šrámčíková Odpovědět

   Průvan, nastydnutí? Pokud mi něco likviduje květy, je to tohle 🙂 Anebo přenesení domů z obchodu…

 4. Jarmila Šromová Odpovědět

  Je pravda, že koupené rostliny mně skoro vždy uhynuly, když si je nasadím sama, tak se to nestává, mám doma starý vánoční kaktus, je už veliký, po dědovi, vždy květl, je velký a těžký, takže se bojím ho přesazovat, ale od jisté doby nekvete, opadávají lístečky, žloutnou, myslíte, že je to stářím? Už jsem uloupla lístky a snažím se, aby zakořenily a já si nasadila kaktus nový, ale toho starého je mě líto vyhodit, připomíná mě to dědečka, který byl dobrý zahrádkář, poradíte někdo??

 5. Hana Čemengová Odpovědět

  Prosím o radu! Orchidej mi krásně kvetla – bohožel již podruhé za sebou mi vyrostl stonek na květ- cca do výšky 15 cm, špička zežloutne,vytvoří se na ní lepkavá kapka a pomalu začíná stonek zasychat. Vůbec se nedostane do fáze vytvoření pupenů,natož květů. Poprvé jsem zaschlý stonek odstřihla. Asi po 2 měsících mi roste nový,ale nemoc se opět objevila – zažloutnutí špičky stonku a lepkavá kapka. Kdo ví,čím je to způsobeno,prosím poraďte! Děkuji Hana Čemengová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *