Onemocnění orchidejí a jejich řešení

Pěstování orchidejí

Orchideje jsou nádherné květiny, které dokážou zkrášlit každý interiér. Avšak tak jako jiné pokojové květiny, i orchideje mohou napadat nejrůznější choroby či škůdci. V tomto článku si představíme nejčastější z nich a poradíme, jak proti nim bojovat.

Lepivé kapky

Lepivé kapky na stoncích a na listech jsou projevem výskytu drobných savých škůdců. Jsou velmi malí, takže je můžete snadno přehlédnout. Pokud ale použijete lupu, měli byste být schopni je vidět. Těmito škůdci mohou být svilušky a puklice. Svilušky mohou také způsobovat bíle pavučinky na listech. Zbavíte se jich tak, že rostliny omyjete odstátou měkkou vodou. Poté můžete použít insekticid proti savému hmyzu. Předcházet sviluškám můžete tak, že budete rostliny udržovat ve vlhku.

Žluté skvrny na listech

Žluté skvrny většinou představují houbové onemocnění (časem tmavnou). Tento problém se vyskytuje zejména v zimě a také na začátku jara. Problém může být způsoben příliš nízkými teplotami. Jako prevenci se snažte nezalévat listy. Poškozené listy odstraňte (pokud je poškození na většině listů, pak jen odstraňte poškozená místa). Řeznou plochu poté posypte práškem z podrceného dřevěného uhlí.

Černé mušky v substrátu

Pokud jste si všimli, že kolem vaší orchideje poletují malé mušky a v substrátu nacházíte jejich larvy, pak se bude pravděpodobně jednat o smutnice. Mušky jsou neškodné, spíše otravné a na vzhledu vaší rostliny nepřidají. Problémem ale mohou být jejich larvy, které když se přemnoží, mohou ojídat kořínky rostliny. Mušky můžete polapit prostřednictví klasických žlutých lepových desek. Larev se zbavíte použitím insekticidu, který prolijete přes substrát.


Zajímavá e-kniha o orchidejích: Zdroj obrázku Heureka.cz

Na larvy také můžete nasadit jejich přirozeného nepřítele, kterým je hlístice s názvem Steinemema feltiae. Poté, co pojí veškeré larvy, se tyto hlístice samy od sebe také vypaří. Pro interiér nebo jiné rostliny nejsou nijak nebezpečné.

Orchidea: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!