Tygrovaný slimák je kamarád. Pomůže vám odehnat plzáky španělské

Tygří slimák

Není slimák jako slimák. Za ty nejhorší se považuje plzák španělský, který dokáže na zahradě napáchat velké škody. Věděli jste ale, že mezi těmito tvorečky se nachází také takoví, kteří bojují proti ostatním slimákům? Slimák největší (Limax maximus), kterému říkáme též tygří slimák, je jeden z nich. Mezi ostatními ho poznáte poměrně snadno díky vzorku na jeho tělíčku. Tohoto slimáka si na své zahradě hýčkejte, protože si rád pochutná i na plzáku španělském.

Slimák největší je vážně velký

Už název vám může napovědět, že tygří slimák není žádný drobeček. Může dosáhnout délky až 18 cm. Větší už je jen slimák popelavý, který dosahuje až 20 cm. Ačkoli se mu říká „tygří“, vzor na jeho tělíčku je spíše leopardí. Šedavá barva tělíčka je doplněna černými skvrnami. Někteří slimáci jsou ale téměř bez těchto skvrn, zatímco jiní jsou jimi posetí. Na spodní straně nemá žádný ze slimáků největších ani jednu skvrnu. Jeho sliz je průhledný a málo lepkavý.

Plzák španělský
Foto: Unsplash

Zbavit či nezbavit…

Zejména po dešti, ale také k večeru můžete tohoto slimáka jednodušeji najít. Hledejte na tmavých a vlhkých místech, jako je stanoviště pod kameny či hromádkou větví apod. Jakmile si slimák největší najde vhodnou štěrbinu, ve které se mu daří, bude si ji velmi agresivně bránit. A kdykoli večer vyrazí na lov, ráno se do ní zase vrátí. Odpověď na otázku, zda se ho zbavit, nebo si ho na zahradě hýčkat, není jednoznačná.

Slimák největší patří mezi všežravce

Slimák největší sežere téměř všechno. Kromě nadzemních částí rostlin (čímž nám škodí), si pochutná též na pokrmech pro vaše domácí mazlíčky, ale též na ovoci a zelenině. Obzvláště miluje houby a hnijící rostliny, bohužel si ale pochutná i na těch čerstvých. Je to velmi agresivní lovec, který neváhá napadnou jiného slimáka největšího, ale také hlemýždě, či jiné druhy slimáků, včetně plzáka španělského.

Slimák největší není kanibal

Pokud slimák největší napadne jiného slimáka, není to z důvodu, aby ho sežral. Chce si jen ochránit své území, potravu aj. I když tedy plzáka nesežere, může mu způsobit vážná zranění. Slimák největší tedy ostatní slimáky neloví, snaží se je pouze zahnat ze svého teritoria.

Zdroje info:

https://living.iprima.cz/zahrada/slimak-nejvetsi-tygrovany-zere-plzaky-spanelske

https://www.pasti.cz/blog/slimak-nejvetsi-masozravy-slimak/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!