Hlavní příčiny hniloby cuket a boj proti ní

Zahnívání cuket

Cukety se aktuálně dostávají do fáze, kdy nasazují na plody. Skvělé období pro každého milovníka této zeleniny. Konečně vidí výsledky svého snažení. Pravda je ale taková, že mnohdy se spíše setkáme se zahnilými malými cuketami než s čímkoli jiným. Tento nepříjemný problém je poměrně častý a bojovat s ním rozhodně není lehké. My se proto podíváme na jeho příčiny a také na případná řešení.

V jakých částech cukety zahnívají?

Samozřejmě v místech přesně mezi květem a samotným plodem. Květ v podstatě v určité fázi odpadá od samotné cukety a ta je už nahnilá. Mnohdy také odchází k tomu, že cuketa hnije také později, a to od špičky. Zjistíte to podle typického žloutnutí. Část plodu se mnohdy může dát ještě zkonzumovat, nicméně je zapotřebí ho expresně sklidit.

Zahnívání cuketSrovnání částečně uhnilého a zdravého plodu

Foto: Radek Štěpán

Příčin může být hned několik

Dle našich zdrojů může být příčin hned několik. O jaké záležitosti se tedy jedná?

Přelévání cuket

Ano, cuketa potřebuje dostatek vody, nicméně mnohdy si ji dokáže u kořenů udržet. Když půjdete zalévat večer, další den možná spatříte pod rostlinou vlhká místa. Není tak zapotřebí dávat jí ještě porci vody navíc.

Nedostatek vápníku

Hniloba konců cuket spočívá i v tom, že nemají dostatečné množství vápníku. Ten je zapotřebí do půdy dodat, a to třeba různými preparáty. Tradičně se hnojí třeba ledkem vápenatým nebo chloridem vápenatým.

Žluté cukety

Foto: Radek Štěpán

Ptáci a slimáci

Stačí jen malé narušení povrchu cukety a ta začíná okamžitě hnít. Ptáci mnohdy dokážou plody této rostliny načnout tak, že si toho fakticky ani nelze všimnout. Stejně tak se mohou na škodách podílet také slimáci. Ti se bez problémů dokážou dostat především přes slupku mladých cuket. U starších už to nehrozí.

Zelené cukety

Foto: Radek Štěpán

Jak na hnilobu cuket?

Nechcete-li jít do chemie, tak zkrátka několik malých zahnitých kusů oželíte a prostě je uloupnete. Cuketa má stejně tendenci tvořit jeden velký plod. Máme zkušenosti s tím, že prostě nějaký ten odpad je ve srovnání s celkovou úrodou relativně nicotný. Optimální je rostliny zakrýt nějakou textilií, aby na ně nemohli ptáci. Granulky na slimáky jsou většinou samozřejmostí. Jinak se někdy zkouší také zálivka lignohumátem na růžici.

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.