Okrasné dýně a jejich pěstování

Pěstovat můžete nejen dýně, které upotřebíte v kuchyni, ale i okrasné dýně, které se hodí především jako dekorace od podzimu až do jara. Jak tyto dýně pěstovat a sklízet, které druhy okrasných dýní jsou nejoblíbenější, to vše se dozvíte na následujících řádcích.

Okrasné dýně – odrůdy

Přestože jsou okrasné dýně také jedlé, jsou určeny díky svým krásným tvarům, barvám a vzorům především pro dekoraci v interiéru i exteriéru. Zahradu vám budou zdobit v době zrání a květu, doma se pak můžete pyšnit zralými plody. Okrasné dýně mají své oblíbené odrůdy k pěstování. Mezi ty patří například Mandarin s menšími, kulovitými, oranžovými plody. Jack Be Little upoutá ploše kulovitými, žebernatými plody oranžové barvy. Nest Egg Mix má bílozelené, dvoubarevné vejcovité plody, stejně tak odrůda Spoon, která se pyšní menšími dvoubarevnými, proužkovanými plody. K dlouhodobější dekoraci se hodí  Pear Bicolor, která má dvoubarevné, žlutozelené plody. Oblíbených odrůd je mnohem více.

Jak pěstovat okrasné dýně

Pěstování okrasných dýní není náročné. Lze je pěstovat na záhonu, ale mohou se pnout i po oporách například po plotě, pergole či různých konstrukcích. Pěstovat je můžete i ve větších nádobách na zahradě, terase anebo balkóně. Semena vysévejte od poloviny května s půlmetrovými rozestupy. Okrasné dýně mají rády výživnou půda a dostatek slunce, proto jim zajistěte slunné místo. Vybarvovat se začnou na konci léta, kdy ozdobí vaši zahradu. Jejich sklizeň bývá veliká. Okrasné dýně a jejich prodej najdete v každém zahradnictví.

Okrasné dýně – sklizeň a sušení

Na sklizeň se připravte v září a říjnu. Sklízejte takové dýně, které jsou dobře vyzrálé. Sklidíte-li okrasnou dýni, která nebude dobře vyzrálá, začne vám hnít. A jak poznáte, že je dýně zralá a je ten pravý čas na její sklizeň? Slupka zralých plodů musí být tvrdá a bez lesku, na stonku budou viditelné suché praskliny. Po utržení nechejte dýně ještě minimálně týden doschnout na slunci anebo ne suchém místě. Občas je obraťte. Aby vám okrasné dýně co nejdéle vydržely, umístěte je na vzdušné místo, kde se teplota bude pohybovat od 10 až 18 °C. Dobré je také ponechání dýni delší stopky a přestříknout ji bezbarvým lakem.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.