Grilované žampiony: Jak je připravit, aby byly co nejchutnější

Grilované žampiony

Milujete grilování a nemůžete se dočkat teplejších dnů, abyste mohli své volné chvíle trávit přípravou nejrůznějších dobrot? Aby ne, překvapit návštěvu nějakou grilovanou specialitou rozhodně stojí za to. Pokud nepatříte vyloženě mezi vyznavače grilovaného masa, můžete klidně vsadit i na zeleninu. Té mnohdy vévodí zdánlivě obyčejné žampiony. Ty sice na rozdíl od hlívy ústřičné nedisponují tak velkým množstvím lidskému organismu prospěšných látek, nicméně chuťově jsou vynikající. Jak na jejich přípravu, aby byly co možná nejlepší?

Nákup čerstvých hub alfou a omegou

V první řadě je třeba sehnat čerstvé houby. Pokud máte doma sadbu, není co řešit. Jinak si ale můžete žampiony koupit klidně v supermarketu. Dbejte hlavně na to, aby nebyly zapařené. Balení prostě musí dýchat. Ideální jsou klasické žampiony s bílými hlavami, sehnat lze ale i krémové nebo velké hlavy Portobello. Ty jsou ale vhodnější spíše k nadívání nějakou směsí.

ŽampionyŽampiony: Foto Pixabay

Houby dopředu nesolte a nekořeňte

Pokud byste tak učinili, houby by ztratily potřebnou šťávu, která je na nich nejlepší. Ideální je žampiony přímo nakrájet podélně na poloviny a následně dát na gril. Na rozpáleném grilu je z obou stran ugrilujte dle potřeby. Stačit by mohlo pár minut, my jsme je měli na grilu 5 minut na každé straně. Následně po ugrilování je třeba houby vložit do směsi koření. My jsme si připravili tuto.

Grilované žampionyGrilované žampiony: Foto Radek Štěpán

Domácí kořenící směs na houby

Ideální je volit kombinaci soli, česneku a nějakého koření. My jsme si aktuálně zvolili tymián. Alternativ je vcelku hodně. Houby ale musejí mít svou vlastní chuť, již by koření nemělo přebít. Ideální je ke koření přidat i trošku vody a malinko oleje. Vytvoří se tak marináda, ve které se houby perfektně vymáčí. Chutnají pak skvěle.

Zdroje info: igurmet.cz, vlastní zkušenosti autora

Grilované žampiony: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.