Domácí kvašáky v naší fotoreportáži

Kvašáky náhled

Zajímavý recept na kvašáky jsme vám již představili v minulosti. Pokud se i vy rozhodujete, že vyzkoušíte nejen svou trpělivost s prací na této dobrotě, ale i schopnost čekat na výsledek, jste na správné adrese. V následující malé fotoreportáži se pokusíme nastínit, jak to dopadlo, když jsme se pokoušeli o jejich přípravu. Jestli se nakonec vše podaří, uvidíme během dvou týdnů, kdy budeme na výsledek čekat. Přípravu si ale můžeme představit velmi podrobně.

Suroviny na kvašákySuroviny na kvašáky

Jen několik základních ingrediencí

Žádný složitý recept na kvašáky není třeba v žádném případě hledat. Stačí pouze obyčejný, jehož součástí jsou následující suroviny. Co jsme tedy vlastně použili?

  • středně velké okurky
  • 3 mrkve
  • 1 cibule
  • 1,5 l vody
  • 6 dkg soli
  • 3 snítky kopru
  • 3 listy vinné révy

Zatížení skleniceZatížení sklenice

Do sklenice s nimi

Na kvašáky je možné využít jak kameninové nádoby, tak i sklenice. Ve velkých kameninových hrncích nevypadají až tak efektně. Pokud vytáhnete velkou sklenici před hosty a z ní pak vyjmete vynikající šťavnaté okurky, které překrojíte napůl, budou se všem pouze mlsně sbíhat sliny. Co se týká samotného uložení ve sklenici, je třeba vrstvit všechny součásti tak, aby vznikla pestrá mozaika. Nejdůležitější je nakonec to, aby veškeré součásti plavaly v nálevu. V opačném případě by mohlo dojít ke vzniku plísně, což si samozřejmě nepřejeme. Vrchní část je proto vhodné zatížit malou plastovou miskou, na které bude sklenice s vodou.

Uložené kvašáky ve skleniciUložené kvašáky ve sklenici

Už jenom čekání…

Na výsledek si u kvašáků budete muset podobně jako u kysaného zelí počkat. Nic není hned. Po týdnu klidně můžete vyzkoušet, jak chutnají. Ideální je ale uležení zhruba 14 dnů. Pak je ale zapotřebí okurky co nejrychleji zkonzumovat, jelikož budou rychle podléhat zkáze. Jak dopadly ty naše, vám ukážeme v tomto článku po uplynutí zmiňované doby 14 dnů.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.