Začínáme s kalinami: Podrobný návod na pěstování kaliny obecné

Kalina

Kaliny jsou již dlouho jedním z nejznámějších kvetoucích keřů. Díky téměř nepřebernému množství dostupných kultivarů kalin se vám podaří objevit kultivar, který bude vyhovovat každé zahradě. U většiny keřů kaliny se doba růstu pohybuje od časného jara do června, a to díky lákavým přírodním plodům a mimořádnému olistění.

Rychle rostoucí kaliny lze pěstovat jako keře nebo malé stromky. Neexistuje jediný druh listů kaliny. Mohou být kulaté, kopinaté nebo zubaté, hladké, drsné nebo sametové. Existuje několik stálezelených druhů kalin a mnoho opadavých druhů s mimořádnou barvou listů. Květy se vyskytují ve třech hlavních druzích: rovné trsy kvítků, rovné deštníky s většími květy po vzoru krajkových hortenzií a kopulovité trsy připomínající sněhové koule.

Jak pečovat o kalinu

Kaliny nejsou nijak specifické v tom, kde se vyvíjejí, přestože jim vyhovuje slušně bohatá, zamokřená půda. Jakmile se kaliny ujmou, nedají se dobře přesazovat, takže nejlepším postupem je vysadit dobře rostoucí rostliny v kontejnerech a dát si pozor, abyste vybrali místo, kde bude mít keř prostor k rozvoji. Nejvhodnější dobou pro přesazování je časné jaro, kdy mají kytky celou sezónu na přizpůsobení.

Chcete-li kalinu zasadit, vykopejte díru hlubokou jako nádoba, v níž máte kalinu zasazenou, a dvakrát tak širokou. Jemně vysuňte rostlinu z květináče a umístěte ji do středu díry. Mezeru zasypte zhruba do poloviny, zalijte kalinu a v tomto okamžiku díru také zcela vyplňte. Po zasazení rostlinu zasypte dvoucentimetrovou vrstvou mulče, aby půda zůstala vlhká a udržela se v ní vlhkost. V horkém podnebí je třeba keře zalévat každých 7 až 10 dní. Základem je drobný řez, přestože u několika druhů lze odřezáváním konkurenčních stonků vytvořit stromovité rostliny.

Květy bílé
Foto: Pixabay

1. Intenzita světla

Kaliny inklinují k plnému slunci, ale snesou i část stínu. Ve skutečnosti je v teplejších zónách výskytu rostliny lákavý i večerní stín, který mnohdy může být pro přežití rostliny zásadní.

2. Jako půdu preferuje

Tyto keře inklinují ke slušně vlhké, dobře propustné půdě, ale nemají rády, když jsou jejich kořeny zalité vodou. Kaliny spíše preferují poněkud kyselou půdu, ale řada druhů snese i alkalickou půdu.

3. Zálivka

Zpravidla postačí hloubková zálivka každý týden, a to buď srážkami, nebo pomocí vodovodního systému. Původní odrůdy, které jsou dobře zakořeněné, mají poměrně velkou odolnost vůči suchu.

4. Mírné podmínky pro správný růst

Kaliny milují mírné podmínky, přestože se jejich sklony v závislosti na druhu neuvěřitelně mění. Velmi horké podnebí vyžaduje dodatečnou zálivku a mimořádně nízké teploty mohou způsobit zakrnění rostliny nebo její odumření. Proto zvažte, jestli ji můžete poskytnout vše, co rostlina potřebuje.

5. Přidávejte i trochu hnojiva

Většina kalin potřebuje každoročně jen malou dávku upraveného hnojiva s časově uvolnitelným účinkem, které se na jaře přimíchá do půdy. Abyste použili správné množství, podívejte se do letáčku výrobku. Po zakořenění se většina keřů obejde bez jakéhokoli posilování.

Jaké jsou známé druhy

1. Nannyberry

Tento druh roste v zónách odolnosti USDA 2 až 8 a dosahuje výšky přibližně 365 centimetru s rozpětím 300 centimetrů. Snáší vlhký stín, ale snese i horké slunce a suchou půdu. Krajkové květy sametově bílé barvy se objevují buď v polovině, nebo až na konci května.

2. Bahenní kalina

Tato rostlina roste v zónách 5 až 9, kde dosahuje vzrůstu přibližně 365 centimetrů s rozpětím 180 centimetrů. Vyhovuje jí místo s plným sluncem až polostínem. Tato vyšlechtěná odrůda vytváří koncem června bílé květy, po kterých následují trsy kulatých peckovic.

3. Hobblebush

Tento druh, kdysi známý jako Viburnum alnifolium, se vyvíjí v zóně pevnosti USDA 4 až 7. Dosahuje nejextrémnějšího vzrůstu kolem 244 centimetrů s rozpětím 365 centimetrů. Pochází ze severovýchodní až středoatlantické části Severní Ameriky, má tendenci vyvíjet se trochu roztroušeně a pravděpodobně se nejlépe hodí do přírodního prostředí. V květnu se objevují rovné deštníky bílých květů, po nichž následují rudé trsy přírodních produktů, které stárnou do běžné modročerné barvy.

Zdravé prořezávání a prostříhávání

Začátkem léta lze zkrátit nohaté výhony, aby se zachoval tvar keře. Protože kalina kvete na starém dřevě, je třeba se o řez pokusit až po odkvětu. Zlomené, odumřelé nebo napadené větve by měly být odstraněny, jakmile si jich všimnete. Tvar stromu této rostliny může vyžadovat určitý řez, aby se dosáhlo stanoveného tvaru.

Jak na množení kaliny

Kalinu si můžete vypěstovat z řízků z měkkého nebo tvrdého dřeva. U řízků z měkkého dřeva vyberte silnější větev o délce 5 až 10 centimetrů. Pokud je to možné, odebírejte řízky ráno. Ze spodní třetiny odřízněte oddenek. U řízků z tvrdého dřeva vyberte pevný stonek a odřízněte z něj 20 až 25 centimetrů, odstraňte odštěpky ze spodní poloviny a nezapomeňte se přesvědčit, že stonek má pár uzlů.

Malé květináče naplňte vlhkou směsí rašeliny a perlitu a uprostřed směsi udělejte malou mezeru. Ponořte stonky do zakládacího hormonu. Řízek zasaďte do květináče a poté ho přikryjte plastovým pytlíkem nebo kopulí a ponechte jej na světle s vlhkou půdou, dokud nezačnou vytvářet kořeny, což u řízků z měkkého dřeva trvá přibližně čtyři týdny. U řízků z tvrdého dřeva může být zakořenění pomalejší, ale i tak by mělo proběhnout během několika měsíců.

Rozkvět
Foto: Pixabay

Zjistěte, zda je rostlina pevná, za pomocí jemného zatažení. Pokud se objeví odpor, rostlina začíná zakořeňovat. Odstraňte plast a umístěte ji na místo, které poskytuje jasné nepřímé světlo. V nedávné době, kdy jste rostlinu zasadili na místo, ji pomalu aklimatizujte na venkovní prostředí tím, že ji po dobu jednoho týdne nebo deseti dnů umístíte na mnoho hodin denně do zabezpečeného prostoru.

Lze pěstovat kalinu ze semen?

Vývoj kaliny ze semen je možný, ale je to obtížná příprava. Většina odborníků doporučuje množení z řízků.

Sázení do květináčů a přesazování

Pečlivě vybírejte kultivar pro výsadbu v květináčích; některé druhy kaliny musí mít prostor, který jim poskytuje výsadba na volném prostranství, zatímco jiné jsou ideální pro menší obytné prostory. Kaliny sázejte do rozsáhlých květináčů s drenážními mezerami. Květináč by měl být alespoň o 8 cm větší než kořenový bal. Tato rostlina potřebuje dobře propustnou půdu a plné slunce. Abyste si udrželi strategický odstup od mokré půdy, přidejte do směsi 10-20 % perlitu.

Může přezimovat?

Kalina je houževnatá, ale v chladnějším podnebí by mohla odpadnout. Ořezávejte odumřelé větve a odumřelá místa. Na jaře se keř vzpamatuje.

Běžní škůdci a choroby, které vás potrápí

Jedním z důvodů, proč jsou kaliny tak rozšířené, je skutečnost, že jim vadí jen málo brouků. Ať už je to jakkoli, v roce 1947 se do Kanady dostala háďátka listová (VLB) a v roce 1996 se dostala do státu New York. VLB, Pyrrhalta viburni (Paykull), je kompetentní k neuvěřitelným škodám a je pečlivě sledován. Nejdokonalejší způsob boje proti hmyzu na listech kaliny, je vyhnat vajíčka z napadeného klestí a posílit dravý hmyz. Několik přírodních pesticidů je také velmi účinných, ale udržujte si od nich odstup. Průmyslově vyráběné pesticidy, jsou tak účinné, že také zabíjejí výhodný dravý hmyz.

Jak přimět kalinu ke kvetení

Pokud vaše kalina nekvete, podívejte se na její umístění – ačkoli zvládne i trochu stínu, ty, které jsou na plném slunci, budou klíčit rychleji. Problémem může být také zalévání, protože kalina by měla být v dobře propustné půdě. Mějte na paměti, že příliš mnoho dusíku může podpořit bohaté olistění, ale zbrzdit růst květů. Vzhledem k tomu, že rostlina kvete na starém dřevě, nestříhejte je v době sucha, protože tím zlikvidujete poupata vytvářející květy.

Jaké jsou běžné problémy při pěstování?

Naštěstí má kalina jen málo problémů, se kterými musí pěstitelé bojovat. Ať tak či onak, pokud si všimnete některého z těchto problémů, rychle jej vyřešte, abyste zajistili blaho vaší rostliny.

Černé skvrny nebo bílý porost na listech

Často se jedná o důsledek nakažlivé infekce, jako jsou jemné plísně, nánosy rouna nebo nakažlivé skvrny na listech. Chcete-li tomu zabránit, zalévejte rostliny z vrchu, použijte na napadené rostliny fungicid a zničte části rostliny, které jsou dosud napadené.

Zakrnělé nebo žluté listy

Může se jednat o důsledek hniloby kořenů způsobené houbou Armillaria, kterou lze rozpoznat podle bílého nakažlivého výrůstku pod kůrou a v koruně stromu nebo keře. V případě, že se tento problém dostal do kmene, je třeba kalinu zahrabat a zlikvidovat.

Odumřelé, zvadlé a odbarvené listy

Kalina může být ovlivněna rakovinou, což může být parazitický problém. To se často stává u stromů, které jsou neustále pod vlivem stresu. Nejdůležitější léčbou je obnovení dobrého stavu rostliny, protože ta pravděpodobně dokáže bojovat s tímto specifickým problémem na vlastní pěst.

Často kladené otázky při pěstování

Jak dlouho může kalina žít?

V závislosti na odrůdě se kalina může při správné péči dožít 50 až 150 let.

Kam v domě umístit kalinu?

Chcete-li dosáhnout co nejkrásnějších květů, mějte rostlinu na slunném okenním parapetu. Pokud si vyberete velmi odolný druh, který zvládne případný průvan, budete to moci udělat i v zimě.

Jak rychle kalina roste?

Tato rostlina může během jednoho roku dosáhnout výšky 12 až 24 cm. Ať je to jakkoli, některé převládající druhy rostou výjimečně pomalu a jejich roční růst se pohybuje kolem 6 cm.

Zdroje info: thespruce.com, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.