Eukalyptu se bude nejlépe dařit jako přenosné rostlině

Eukalyptus

Eukalyptů existuje na Zemi opravdu mnoho druhů. Ovšem v našich podmínkách se bude dařit přinejlepším dvěma z nich. A to ještě za poměrně netradičních podmínek. Pokud nemáte skleník, vsaďte na hrnkování.

Předem zapomeňte na nejznámější blahovičník kulatoplodý. Ten dokáže dorůst ve své domovině i výšky 10 metrů a v nádobách se mu příliš nelíbí. O eukalyptu Gunnově a eukalyptu citronovém to naštěstí neplatí.

Vyberte si ideální eukalyptus do zahrádky

Blahovičník Gunnův zaujme zejména svými stříbřitě zbarvenými listy. Někdy se může dokonce zbarvit dokonce do šedomodra. Pochází z Tasmánie a dokáže tam vyrůst do opravdu impozantních rozměrů. U nás půjde co do výšky spíše o menší stromek.

Sirup z rýmovníku

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Blahovičník citronový dokáže v přírodě dorůst až 50 metrů. Je však velmi vstřícný k tvarování, takže se ochotně přizpůsobí jakémukoliv nabídnutému prostoru. A stačí ho jen lehce pohladit, aby vám pod nos zavoněl opravdu po citrusech.

Jak si vypěstovat svůj vlastní eukalyptus

Přede vás varujeme – v našich podmínkách eukalypty nekvetou a samozřejmě ani neplodí (pokud tedy nevlastníte zrovna botanickou zahradu). Ovšem pokud je zaštípnete, přesadíte do většího květináče a každé léto je postavíte na slunné místo na terase, odvděčí se vám bohatým větveným růstem a množstvím vonných silic.

Se škůdci si dělat starost nemusíte. Těm našim tuhé listy blahovičníků příliš nechutnají. Ovšem v zimě musíte rostliny zimovat ve světlé chladnější místnosti s teplotou mezi 10-15 °C. A přesazovat je musíte každé dva roky, ovšem velmi opatrně. Na poškozené kořeny jsou eukalypty velmi náchylné a často kvůli tomu i uhynou. A to by byla rozhodně škoda. Jejich vůně vás totiž může provázet po mnoho let. A eukalyptus Gunnův vám poslouží i do suchých vazeb.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)