Péče o okrasné trávy na vaší zahradě

Travina

Začlenění okrasných trav do zahrady bývá většinou dobrý nápad. Okrasné trávy jsou nenáročné a navíc dodají vaší zahradě „šmrnc“. Jsou skvělým komponentem, který vytváří strukturu a jsou krásné v létě i v zimě. V červnu přichází čas, kdy je vhodné se o ně trochu postarat. Máte jedinečnou příležitost pro jejich přesazování, dělení trsů i nákup nových okrasných trav.

Výsadba nových trav

Chcete-li svou zahradu obohatit o nové druhy trav, pak je nejlepší vysazovat je od začátku května až do srpna. Vybírejte si již narašené rostliny, protože většina travin ráda raší až později. Aby trávy vydržely přes zimu, musí být dobře zakořeněné, takže je vhodné vysadit je co nejdříve. Při výsadbě se řiďte tím, že trávu zasadíte do takové hloubky, v jaké byla původně v kontejneru, ve kterém jste si ji přinesli. Pokud zasadíte trávu příliš hluboko, nebude tvořit nové výhony ani se neprodlužuje v růstu – může dokonce uhnít.

Traviny

Traviny: Zdroj obrázku Pixabay.com

Dělení trsů trávy

Pokud se vám líbí okrasná tráva, kterou již máte nasazenou, nebo u někoho, kdo je ochoten vám kousek poskytnout, můžete ji namnožit dělením trsů. Je to velice snadný proces, díky kterému můžete zdarma rozšířit okrasné trávy ve své zahradě. Takovým způsobem můžeme dělit pouze trsnaté druhy trav – jednoduše vydloubneme celý trs ze země a rozdělíme ho (většinou to jde holýma rukama). Přesazujeme je na stinná stanoviště a dobře je zalijeme. Trsy travin stálezelených můžeme zastřihnout až na třetinu.

Množení výběžkatých druhů travin

Tyto druhy okrasných travin množíme vegetativně. Nutné je to ještě v předjaří, kdy nejprve odkryjeme půdu a poté rostlinu rozdělíme na několik oddenků. Každý oddenek by měl mít tři až pět oček. Oddenky vysadíme do truhlíků a necháme je vyrašit v pokojové teplotě. Pokud nemáte v úmyslu měnit místo těchto druhů travin, nemusíte pro jejich množení dělat nic – rostlina se o to postará sama.

Traviny: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!