Éterické oleje – ty nejnebezpečnější možná používáte každý den

Jsou 100 % přírodní, což bychom si ale neměli vykládat jako ekvivalent pro slovo bezpečný. Při nesprávném použití totiž mohou vyvolat celou řadu problémů – od ztíženého dýchání až třeba po popáleniny.

Původně byly éterické oleje určeny pouze pro aromaterapii, dnes je jejich použití o něco širší. Stále však platí, že mnoho postupů je určeno jen do rukou zkušeného odborníka. A mělo by to platit i pro některé druhy olejů, které jsou v našich obchodech běžně dostupné.

Rozlišujte v názvosloví

Pátráte-li po éterických olejích, můžete je klidně nahradit i slovem esenciální. Jde o totéž. Naopak vonné olejevonné oleje jsou produkty čistě syntetického původu. Právě proto se u nich objevují vůně např. z ovoce, které přírodní destilací (vyjma citrusů) získat nelze.

Foto: Pixabay

Pozor také na výrobní postup. Nejlevnější jsou oleje získané parní destilací, nejdražšími pak ty, vyráběné enfleuráží (naložené v tuku a později vydestilované), jež však bývají tužší a nevhodné do aromalamp.

Na skořici a mátu pozor

Platí, že u dětí do tří let by se éterické oleje neměly užívat vůbec (nahraďte je jemnějšími hydroláty). Ovšem máta může vyvolat dýchací potíže u dětí až do deseti let věku! A nehodí se ani pro epileptiky, astmatiky a osoby s přecitlivělostí na mentol. A její vůni si odpusťte i ve vaně. Silně podchlazuje.

Skořice je nebezpečná ze zcela jiného důvodu – je-li používána často, může vyvolat alergickou reakci i u osob, kterým jinak nevadí. Dnes se často používá do domácí kosmetiky pro svůj zahřívací efekt, nahradit ji ovšem lze třeba cedrem nebo jalovcem, aniž byste přišli o kýžený účinek.

A nezapomeňte také na to, že některé éterické oleje mohou nepříznivě interagovat s některými podávanými léky včetně hormonální antikoncepce. Vyplatí se proto zaplatit si s v případě potřeby konzultaci se zkušeným aromaterapeutem.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)