citron1

Citrony z vlastní zahrádky: fikce nebo realita

Citrusy: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Citrusy jsou velice známé plody, které si kupujeme v supermarketech. Kromě citronů jsou oblíbené také limetky, mandarinky, pomeranče či grepfruity. Avšak chuť není to jediné, co na těchto rostlinách obdivujeme. Citrusové dřeviny jsou velice krásné rostliny, které můžete pěstovat i u sebe v bytě. Většina těchto dřevin naši zimu venku nezvládnou (existují ale i mrazuvzdorvné kultivary), je potřeba je zazimovat. A ačkoli je spousta těchto odrůd pouze okrasnými rostlinami, dřevina produkuje plody. Ty však nejsou chutné.

Citrus okrasný

Citrus okrasný (Citrus sp.) patří mezi nejoblíbenější pěstované citrusové stromy u nás. Pochází z čeledi rourovitých (Rutaceae) a dorůstá výšky od 0,5 do 3 metrů. Nese krásné elipitické tmavě zelené listy, které nemají žádné ochlupení a jsou kožovité. Od února do září kvete, přičemž květy mají bílou barvu a objevují se jako pěticípá koruna v hroznech. Následným plodem je hesperidium, který se objevuje kdykoli od května do října. Květy nádherně voní, takže i když plody nebudou chutné, stojí za to tento strom pěstovat.

Citrusy: Zdroj obrázku Pixabay.com

Péče o citrus

Citrusy milují slunce. Pokud máte možnost, vystavit jej v létě co největšímu množství slunečních paprsků, udělejte to. Umístit jej můžete kdekoli na zahradě nebo i na balkoně, kde je plné slunce. Půda by měla být kyselá a humózní. Citrusy jsou velice náročné na živiny. Jsou středně náročné na vlhkost.

Skvělé do zimní zahrady

V zimě dopřejte svým citrusovníkům klid. Mají rádi teplotu od 10 do 15 stupňů a mírnou zálivku, což je činí ideálními členy vaší zimní zahrady. Pokud byste rostlinu nechali v pokojové teplotě po celý rok, zřejmě by přišla o listy a nevykvetla by vám. Protože se jedná o velice oblíbenou dřevinu, je k dostání v téměř každém větším zahradnickém centru. Pořídit si můžete různé druhy – lišit se mohou například barvou plodů (od žluté až po červenou).

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

3 komentáře

 1. Thangpa Odpovědět

  Chyba redaktore(ko)…Např.Poncirus trifoliata vydrží mráz až -25 stupňů…Dnes jsou kultivary citrusů,které vydrží -10 stupňů…Na zahradě pěstuji fíkovníky…Jsou schopny plodit i na severu ČR…Jen mě trápí myši,ty potvory malý…Nic jiného je nezajímá,jen fíkovníky…Okusují kořeny

 2. Vladislav Odpovědět

  Zdravím.
  Rod Citrus je velmi velký a všestranný.
  Váš popis pěstování byl hodně letecký.
  Pěstování citrusů je věda a je to i o kompromisu a to mezi citrusem a námi. Sám pěstuji citrusy 30 let. Hodně jste opoměla , že o zimování citrusů hlavně rozhoduje podnož a nebo vlastní kořen. Semenáče vypěstované doma porostou mnohem lépe než citrusy co jsme si koupily. Zde se potom musíme věnovat aklimatizaci rostlin. Tak jak už tu někdo psal, že jsou citrusy co zimují i pod nulou , tak jsou i tropické citrusy co zimují kolem 18 C. A ty se potom rozhodně hodí pro pěstování v bytě. Jsou to limety , grepy, pomela , tangory , kalamodin a některé citroníky ( Lisbon, Pavlovský, Vila Franka, Ponderosa) a cendráty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *