Citrony z vlastní zahrádky: fikce. nebo realita

Citrusy jsou velice známé plody, které si kupujeme v supermarketech. Kromě citronů jsou oblíbené také limetky, mandarinky, pomeranče či grepfruity. Avšak chuť není to jediné, co na těchto rostlinách obdivujeme. Citrusové dřeviny jsou velice krásné rostliny, které můžete pěstovat i u sebe v bytě. Většina těchto dřevin naši zimu venku nezvládnou (existují ale i mrazuvzdorvné kultivary), je potřeba je zazimovat. A ačkoli je spousta těchto odrůd pouze okrasnými rostlinami, dřevina produkuje plody. Ty však nejsou chutné.

Citrus okrasný

Citrus okrasný (Citrus sp.) patří mezi nejoblíbenější pěstované citrusové stromy u nás. Pochází z čeledi rourovitých (Rutaceae) a dorůstá výšky od 0,5 do 3 metrů. Nese krásné elipitické tmavě zelené listy, které nemají žádné ochlupení a jsou kožovité. Od února do září kvete, přičemž květy mají bílou barvu a objevují se jako pěticípá koruna v hroznech. Následným plodem je hesperidium, který se objevuje kdykoli od května do října. Květy nádherně voní, takže i když plody nebudou chutné, stojí za to tento strom pěstovat.

Citrusy: Foto Pixabay

Péče o citrus

Citrusy milují slunce. Pokud máte možnost, vystavit jej v létě co největšímu množství slunečních paprsků, udělejte to. Umístit jej můžete kdekoli na zahradě nebo i na balkoně, kde je plné slunce. Půda by měla být kyselá a humózní. Citrusy jsou velice náročné na živiny. Jsou středně náročné na vlhkost.

Skvělé do zimní zahrady

V zimě dopřejte svým citrusovníkům klid. Mají rádi teplotu od 10 do 15 stupňů a mírnou zálivku, což je činí ideálními členy vaší zimní zahrady. Pokud byste rostlinu nechali v pokojové teplotě po celý rok, zřejmě by přišla o listy a nevykvetla by vám. Protože se jedná o velice oblíbenou dřevinu, je k dostání v téměř každém větším zahradnickém centru. Pořídit si můžete různé druhy – lišit se mohou například barvou plodů (od žluté až po červenou).

Citrusy: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!