Ekozahrada: 4 triky našich předků, které nahradí chemii. Zaujme vás, jak jsou jednoduché a jak fungují

Příprava zahrady na zimu

Ne vždy máme takovou úrodu, jak bychom si zrovna představovali. Ovšem pokud se nám nedaří, máme leckdy tendenci sáhnout po prostředcích z obchodů, jež pro náš představují jakousi zkratku. Mnohdy je to ovšem zbytečné a mnohem lépe bychom udělali, kdybychom se soustředili na znalosti našich předků.

Dnes pro vám máme hned čtyři typy. Ukážeme vám, jak šťovík odstraní klejotok, prozradíme, jak s vůní na mravence. Ukážeme, jak zdravá je půda z krtinců a poradíme, jak použít křen proti monilióze.

Šťovík odstraní klejotok

Klejotok se tvoří hlavně u peckovin. Postižené části kůry vyřízněte a dezinfikujte. Ránu potírejte drcenými šťovíkovými listy nebo kuchyňským octem. Účinek by měl být ještě větší, pokud to uděláte v době ubývajícího měsíce (tak to alespoň tvrdí zkušení zahradníci). Tvorbě klejotoku můžete předejít i správným termínem řezu.

Mravenec

Foto: Pixabay

S vůní na mravence

Říká se, že mravenci mají velmi dobře vyvinutý čich a silné vůně aromatických rostlin a květin jim proto překážejí. Mraveniště můžete zlikvidovat zastrčením rajčatových listů, bezu, a jiných aromatických rostlin do míst, kam se uchylují. V domácnosti použijte prášek do pečiva, plátky citronu nebo voňavé hřebíčky.

Zdravá půda z krtinců

Podle našich předků je zemina z krtinců z takové hloubky, kde se již nenacházejí choroboplodné zárodky. Prosátou ji proto můžete využít k setí nebo výsadbu rostlin. A to třeba i těch pokojových.

Křen proti monilióze

Vyzkoušejte lidový recept: Nastrouhejte 300 g křenu, zalijte ho 1 l horké vody a nálev nechte louhovat 24 hodin. Potom ho přeceďte a zřeďte převařenou vodou v poměru 1: 10. Roztok aplikujte každých 14 dní na stromy v době květu.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://prima-receptar.cz/monilioza-co-to-je-a-jak-se-proti-ni-branit/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)