Calathea: Pokojová kráska

Calathea

Calathea nebo také Kalatea je již náročnějším úkolem pro každého, kdo se ji rozhodne pěstovat. Pokud však vytrváte a budete se řídit našimi radami, není důvodu pro neúspěch. Tato rostlina je velmi estetická, a proto také vyhledávaná. Pokud však není s rostlinou zacházeno správně, nemusí se úspěch dostavit. Projděme si pár rad, jak na ni.

Základní informace

Jde o rostlinu se širokými listy a výraznou kresbou, která je pokrývá. Je důležité pěstovat ji v prosklených vitrínách nebo ve sklenících. Důvodem je vlhkost, kterou vyžaduje. Nesmíme také zanedbat teploty, které musí být okolo 20°C. Je tomu tak hlavně proto, že se jedná o rostlinu z deštných pralesů v oblastech Střední i Jižní Ameriky. Calathea zde roste jako podrost vysokých stromů. Zajímavostí také je, že indiáni používají tuto rostlinu pro výrobu košů, díky kterým dostala i své jméno. Kalathos vlastně řecky znamená koš.

Důležitý je už i výběr

No a důležitost našeho jednání začíná již v obchodě s květinami. Zaprvé je dobré vybrat si dobrý hobby market či květinářství. Jak jsme již zmínili, jde o rostlinu s náročnějšími nároky a podobou pěstování. Musíte si tedy vybrat místo, kde se o calatheu umí postarat. Našli-li jste již takové místo, musíte si vybrat již jen tu správnou rostlinu. To také není žádná samozřejmost. Je důležité vybrat si rostlinu, u které nejsou viditelné žádné známky poškození nebo schnutí listů. Taková rostlina by vám dlouho nevydržela.

Nároky a pěstování

JD eo teplomilnou rostlinu a tak je nejlepší ji zasadit do lehkého substrátu. Nejlépe pak do substrátu z nerozloženého bukového listu. Dále může obsahovat rašelinu, písek, molitan a drť z polystyrenu. Důležité je udržovat stálou vlhkost zeminy v květináči. Dále dopřejte calathei intenzivní sluneční záření, které ji tolik prospívá. Nevystavujte ji však úplnému slunečnímu záření. Stačí mírný polostín a květina bude spokojená. V prostorách péče musí být denní teploty okolo 28°C a vyšší vlhkost vzduchu. Na přezimování pak stačí teplota 15°C, vhkost však musí být stejná.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.