Dřišťál Jůliin: ideální jako živý plot i nenáročný solitér

Dřišťál

Dřišťál Jůliin (Berberis julianae) je opadavý keř, který se pro svůj hustý růst často využívá jako živý plot. Svou práci odvede ale také jako solitér. V ideálních podmínkách může dorůst do výšky až 2,5 metru, nicméně obvyklá je výška kolem 1,5 metru. Obrovskou výhodou je to, že rostlina není náročná na pěstování. Rostlina je mrazuvzdorná až do – 20,5 °C, takže není zapotřebí rostlinu přehnaně chránit před zimou.

Dřišťál Jůliin je velmi atraktivní

Dřišťál Jůliin je krásný hned několikrát v roce. V květnu a červnu můžeme pozorovat zajímavé žluté květy, které navíc příjemně voní. Po nich přichází tmavě modré bobule, které vypadají jako z vosku. Na rostlině se udrží od podzimu klidně až do jara. Na podzim vás může keř potěšit také načervenalými barvami, které získává těsně předtím, než listy opadají.

Dřišťál Jůliin

Foto: Pixabay

Výběr stanoviště pro rostlinu

Rostlina miluje slunce, ale zvládne i polostín. Vhodné je, aby byl chráněn před větrem. Pokud se vám podaří najít půdu, která se na jaře rychle zahřívá a obsahuje dostatek živin, vytvoříte tak ideální podmínky pro pěstování rostliny. Pravidelným řezem rostliny můžete zvýšit jeho rozvětvení. Jakmile rostlina dokončuje kvetení, můžete seříznout asi čtvrtinu její výšky. Řez snáší dobře.

Choroby dřišťálu

Dvě nejčastější nemoci, které dřišťál napadají, jsou bohužel také dvě velmi vážné choroby. Tou první je padlí. Poznáte ji tak, že se na listech objeví bílý povlak, jako by listy byly poprášeny moukou. Tato nemoc zastavuje růst rostliny, která postupně odumírá. Když padlí objevíte, postupujte co nejdříve. Odstraňte postižené listy a výhonky (ideálně je spalte, rozhodně se nehodí do kompostu). Na rostlinu použijte fungicidy. Další nemocí je rez, při kterém se na listech začnou objevovat červenohnědé skvrny. Listy vadnou a opadávají. I v tomto případě odstraníme a spálíme napadené listy a aplikujeme fungicidy.

Zdroje info:

https://www.havlis.cz/karta.php?kytkaid=4352

https://fajnyogrod.pl/porady/berberys-julianny-uprawa-pielegnacja-zastosowanie-na-zywoplot-przycinanie/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!