Jaro v kuchyni: Několik tipů na důkladný úklid, aby vše fungovalo tak, jak má

Kuchyň

Jaro je již v plném proudu, a tak většina z nás plánuje jarní úklid. Mimo mytí oken, utírání prachu v ložnici, obývacím pokoji a jinde, je vhodné také pročistit kuchyni. Ne nadarmo se říká, že kuchyně je srdcem domova. Scházíme se zde se členy rodiny, povídáme si a vychutnáváme si jídlo, které s láskou připravíme. Proto bychom v ní měli udržovat čisto, abychom se zde všichni cítili příjemně. Čím tedy začít?

Začínáme okny

Po létě, podzimu a zimě jsou okna vždy velmi špinavá, nehledě na parapety. Doporučujeme umývat okna, když nesvítí příliš slunce, ale také, když je venku zima. Do teplé vody nalijte mycí prostředek na nádobí, trochu octa a vrhněte se na mytí. Pokud máte v okenních rámech nečistoty, vyčistěte je parním čističem. Pokud jej nemáte, pomozte si vatovou tyčinkou a octovou vodou. Prohlédněte také stav těsnění a seřiďte okna. Vyperte záclonu.

Doplnění mycích prostředků, lednice a linka

Jak často vymýváte lednici? Jednou měsíčně či jednou za rok? Přece jen by měla být lednice umývána s určitou pravidelností. Někdy to však během zimního měsíce nevyjde – nechce se nám, zahání nás chmury. Teď, kdy svítí slunce, jsme plní energie a měli bychom detoxikaci dopřát nejen nám, ale i lednici. Veškeré jídlo vytřiďte a vytáhněte police a šuplíky. Opět doporučujeme namíchat teplou vodu s octem, který má dezinfekční účinky. Je šetrný k našemu zdraví, takže jej upřednostňujeme před chemickými přípravky. Zkontrolujte také odtokový otvor zda není ucpaný. 

kuchyně
Foto: Pixabay

Pusťte se také do úklidu linky, vytřete police, šuplíky a tak dále. Nezapomínejte na horní části skříněk, komod a tak dále. Troubu vyčistěte pomocí jedlé sody, ze které vytvoříte mírně abrazivní pastu. Pokud je rošt či trouba silně znečištěná, umístěte do trouby plech s vodou a trochou octa a na půl hodiny zapněte troubu. Potom půjde čištění lépe. Nezapomeňte také doplnit čistící prostředky a mezi tím vyčistěte myčku na nádobí. Někdo používá speciální prostředky na mytí myčky, avšak pomoci si můžete i s obyčejným octem. Vytáhněte také trysky – ramena a pročistěte je. Těsnění u dveří a dále. 

Doplňte čisticí prostředky, umyjte sporák a dlaždičky. Poté vysajte a umyjte podlahu. A máte hotovo. Nyní si dejte zasloužené kafíčko a užívejte si čisté a příjemné kuchyně.

Zdroj: https://www.eta.cz/jarni-uklid-pet-tipu-jak-rychle-a-efektivne-uklidit-kuchyn/, https://www.dm.cz/inspirace-a-poradenstvi/domacnost/jarni-uklid-593570

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)