Dracena: Pěstování a množení

Dracena

Víte, že Dracena není vlastně palma?  Ve skutečnosti pochází z čeledi agáve a do našich bytů dorazila z Afriky. Některé odrůdy rostou jako strom, jiné jako keř a u nás se Dracena pěstuje jako pokojová rostlina.  Pěstování Draceny v domácích podmínkách se nemusíte vůbec bát, protože není nijak náročná.

Dracena- pěstování

Pokud chcete, aby se Draceně dařilo, dejte ji na místo, kde nesvítí přímé slunce. Ideální je polostín. Stín už ne, protože tam by jí bylo chladno. Draceně, jako pokojové rostlině vyhovuje pokojová teplota. To znamená, že by teplota neměla klesnout pod 15 °C a nepřesáhnout 25°C. Dracenu přesezujte jednou za dva roky, vždy na počátku jara.  Při přesazování volte o něco větší květináč se směsí drnovky a listovky v poměru 2:1. Dalším dílem by měl být písek a zetlelý hnůj. Je také důležité udělat velkou drenáž, protože rostlina zakořeňuje v horní vrstvě.

Zálivka není až tak důležitá

Dracenu přihnojujte jednou za 14 dní a to od března do září.  Pro tuto rostlinu není moc důležitá zálivka, jako spíše vlhkost vzduchu. Nejvíce jí svědčí letní vzdušná vlhkost, která je okolo 85%.  Proto ji roste alespoň jednou týdně. Rosit můžete i v zimě, pokud ji máte umístěnou v místnosti s ústředním topením. Dracena má ráda vodu i vlhko, ale dejte pozor na přemokření. Pokud budete Dracenu hodně zlévat, začnou jí žloutnout listy a začne hnít.

Dracena a množení

Jestliže byste si chtěli vypěstovat vlastní Draceny, není to tak těžké.  Dracena se rozmnožuje pomocí kmínkových řízku, které musí být dlouhé minimálně 10 cm.  Řízky v létě zapíchejte do chudého substrátu. Množit můžete také s pomocí mateřské rostliny, musíte však uříznout vrcholek rostliny a ten dáte do sklenice s vodou dřevěným uhlí. Asi za 3 měsíce se objeví první kořeny. V jiných oblastech světa se Dracena pěstuje i ze semen. V našich končinách však nekvete, takže semena nemá, ale můžete si je zakoupit ve specializovaných obchodech.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.