Pěstování a tvarování bonsají

Bonsaj

Bonsaje, to je spojení přírody a pěstitelského umění. Tento druh rostlin se stal velmi oblíbeným právě díky své zvláštnosti, kdy mladý stromek vypadá jako mnohaletý strom. A to vše díky speciálnímu tvarování a pěstování stromku. A které rostliny jsou pro pěstování bonsají vhodné nebo jak bonsaje tvarovat?

Pokojové bonsaje

Bonsaje můžete zakoupit v zahradnictvích nebo hobby marketech. Bonsaje můžeme pěstovat buď doma v interiéru, nebo na zahradě. Nejčastější interiérovou bonsají jsou citrusy a drobnolisté fíkusy. Tyto druhy vypadají velmi pěkně, ale nemají mnohdy takovou uměleckou hodnotu, protože se nepěstují podle daných pravidel. To samozřejmě není na škodu, pokud vám o uměleckou hodnotu tak úplně nejde. Bonsaje jsou velmi citlivé a pěstitelé s nimi zažívají různé úspěchy. Někdy se stane, že je stromek přemokřený nebo naopak vyschlý a někdy zkrátka jen ztratí tvar a přeroste, protože není pravidelně upravován.

Venkovní bonsaje

Venkovní bonsaje jsou mnohem méně náročné než ty v interiéru.  Pokud se rozhodnete pro venkovní pěstování bonsají, vyberte takový stromek, který v našich podmínkách bude dobře prospívat.  Exotické rostliny si hezky vypadají, ale v našich podmínkách by se jim dařit nemuselo. Z jehličnanů jsou ideální borovice a modříny. Z listnatých jsou to zase duby, buky a javory. Za zkoušku stojí také jalovce, opadavé azalky nebo bohyně.

Tvarování bonsají

Pro tvarování bonsají je třeba pravidelně rozložený stromek. V zahradnictví si kupte speciální tvarovací drátky, které jsou určené na bonsaje a můžete jimi větvičky libovolně zohýbat. Na nástrojích určitě nešetřete a v zahradnictví si nakupte kvalitní drátky a nůžky.  Ještě než se pustíte do tvarování, odstřihněte zahušťující větvičky a terminály. Při tvarování se pak snažte, aby tvarem bonsaj připomínal starý a pokroucený stromek. Nejjednodušší je upravovat stromek v době, kdy nemá listy, což u jehličnanů nejde, a proto nejlepším obdobím pro tvarování je podzim. Drátování stromku provádějte odspodu nahoru. Síla drátku pak odpovídá síle větviček.

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.