Dobrý zahradník nikdy nespí, a to ani v lednu

nářadí

I v lednu se najde nějaká práce, kterou je na zahradě potřeba vykonat. Možná si říkáte, že leden je spíš stvořený k domácímu lenošení, konečně můžete odpočívat a dát si nohy na stůl – jenže ne tak docela. Máme pro vás několik málo tipů, co lze dělat na zahradě i v tomto měsíci a co na ni připravovat doma, protože dobrý zahradník nikdy nespí, a to ani v lednu.  

Plánujeme a těšíme se

Už se nemůžete dočkat, až na své zahrádce začnete pilně pracovat? Možná také přemýšlíte o tom, že letos rozšíříte záhony nebo vybudujete skleník. Možná také budete chtít olemovat a ochránit záhon pomocí přírodního plotu neboli bordury. Právě teď je na přípravu plánů, materiálu, ale také zajišťování potřebných hlíz a semen nejvhodnější čas. Pokud máte vyhřívaný skleník, začněte pomalu připravovat půdu pro výsev a výsadbu. Také zkontrolujte veškeré loňské osivo, popřípadě kupte nové. 

Kontrola úrody z minulé sezony

Pokud máte ve sklepě či kdekoli jinde uskladněnou zeleninu a ovoce, bude dobré, když je zkontrolujete. Vyházíte nahnilá jablka, mrkev a další. Určitě také vyvětrejte sklep, zkontrolujete hlízy jiřin a dalších. Někdy se na nich objeví plíseň – bohužel, stává se to. Plesnivé hlízy raději hned vyhoďte. 

Jablka
Foto: Pixabay

A co se týče výsevu letniček, můžete začít už nyní v lednu. Především pak s těmi, které mají dlouhou dobu vzcházení. Například begonie, petúnie, lobelky a jiné. Myslete na to, že lednové dny stále nenabízí mnoho světla a slunečního záření, proto nádobu s výsevem nechte v teple a co nejvíce u okna. Jinak to chodí u letniček, které dokonce potřebují přemrznout, aby vyklíčily. Proto je můžete do truhlíků zasít již teď a umístit je ven. Pozor si dávejte na častý déšť či rozpouštějící se sníh. Přebytečnou vodu kontrolujte a pravidelně vylévejte.  

sazeničky
Foto: Pixabay

Okrasná zahrada

Na konci listopadu či v prosinci jste choulostivé okrasné květiny přikrývali chvojím, abyste je ochránili před mrazem. Nyní byste přikrývku měli odstranit, aby se rostliny takzvaně nezapařily. Pokud však mrazy udeří znovu, přikrývku mějte stále nachystanou. 

A co se týče živého plotu nebo okrasných stromků, hlídejte je před sněhem, aby se pod tíhou sněhu nezdeformovaly. To sice aktuálně nehrozí, ale konec zimy tu ještě nemáme. Pokud tedy napadne bílá přikrývka, stromky pomocí smetáčku odmeťte. 

Zdroj: https://www.zahrada.cz/magazin/zahradni-kalendar/leden-na-zahrade.html

https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-10125-leden-v-zahrade

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)