Dlažba na zahradě: Nejoblíbenější je netradiční betonová!

Chodníky a pochozí plochy patří na zahradě mezi jakousi samozřejmost. Mnozí z nás jim již nevěnují nějak přehnanou pozornost. Je to škoda, protože hezká dlažba dokáže v zahradním prostoru doslova divy a architektonicky neskutečně oživí konkrétní exteriér. V současné době jsou v nabídkách prodejců různé povrchy, které vypadají moc hezky. Podívejme se na ně tedy mnohem podrobněji stejně tak jako na řezání a pokládku dlažby.

dlažba2

Netradiční materiály zahradě sluší

Pokud budete chtít zahradní prostor oživit, pak stojí za to volit některé méně tradiční materiály dlažby. Typické je především dřevo. Moderní dřevěné terasy vypadají moc hezky a často se nevyznačují ani nijak extrémními cenami. Pokud nekladete důraz na ryze přírodní materiály, vyplatí se i plastová dlažba. Zajímavou volbou hlavně na různé menší chodníky a stezky jsou klasické ploché kameny.

Sázka ne beton je jistotou

Pokud chcete mít dlažbu v podstatě napořád, pak se vyplatí vybrat si tu betonovou. K dispozici je dnes v celé řadě různých variant. Určitě nemusí brát základní dílce, které jsou typické šedou betonovou barvou a kvádrovitým tvarem. Výborné jsou třeba vlnky anebo plošná betonová dlažba. Když se navíc vše ještě dokonale sladí barevně, tak není co řešit. Mnohé barevné variace dokážou vytvořit perfektní design.

dlažba3

Pokládka nemusí být složitá

Jestliže zvolíte betonovou dlažbu, budete si ji moci pohodlně položit klidně i svépomocí. Velmi důležité bude jen kvalitně zaříznout okrajové části dlážděné plochy. Řezačky a dlažby spolu prostě a jednoduše souvisí. Rozhodně se nespoléhejte pouze na klasickou úhlovou brusku s diamantovým kotoučem. Práce s ní je poměrně náročná a mnohdy nepřesná. Kvalitní řezačka vám dlaždici připraví přesně podle vašich představ. Pokud budete mít navíc precizně promyšlenou koncepci kladení dlaždic, dořezů nebude ani tolik.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.