Jak vypěstovat bonsai

Krásná bonsai dnes představuje opravdu zajímavý solitér do každého interiéru i exteriéru. Pokud si navíc zvolíte tu správnou odrůdu, pak může být daný prostor doslova dokonale oživen. Pokud nemáte s pěstováním bonsají žádné zkušenosti, nemusíte nijak zoufat, jelikož se v následujícím textu budeme plně soustředit na to, jakým způsobem tyto malé stromečky a keříky pěstovat.  V každém případě se nejedná o nic složitého, takže se pěstování bonsají určitě není třeba nijak obávat. Na půdní podmínky, substrát, zálivku i volbu prostoru se zaměříme mnohem podrobněji.

Správná zálivka bonsají

Základem toho jak vypěstovat bonsai, která bude k světu, je správná zálivka. Obecně platí známé pravidlo, že bonsaje potřebují vodu až tehdy, když jsou úplně suché. Do té doby se nevyplatí je zalévat. Vlhkost půdního podkladu logicky poznáme především podle barvy půdy. Se světlejší barvou dochází k jejímu většímu vysušování. Před zaléváním je vhodné půdu nejprve navlhčit za pomocí rozprašovače. Pak je zapotřebí zalévat, a to konvičkou na květiny. Tempo by mělo být pomalé a přerušované.

Pozor na suchý vzduch

Bonsaje nenávidí suchý vzduch pocházející z ústředního topení. Pro pokojové bonsaje je optimální vlhkost vzduchu okolo 50%. Ostatně tato vlhkost je ideální i pro samotného člověka. Vyřešit ji můžete prostřednictvím odpařovací nádoby anebo mokrého prádla umístěného na radiátorech. Voda určená na zálivku musí mít pokojovou teplotu. Nedochází tak k teplotním šokům, jež bohužel mnohdy mohou nastat.

Substrát a vše okolo něj

Velmi důležitou roli hraje u pěstování bonsají hlavně substrát. Je ho poměrně málo, a tak bychom mu měli dodávat dostatečné množství živin. Volit byste tedy měli adekvátní hnojiva určená pro bonsaje. Co se týká vzhledu, tak ten se upraví za pomocí drátkování a častého prostříhávání.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.