Díky těmto tipům vám tulipány ve váze vydrží dlouho

Tulipány

Pro mnohé z nás jsou tulipány v obchodech prvními posly jara. Bohužel však zřídkakdy vydrží ve váze déle než jeden nebo dva dny. Je tedy na čase to změnit a uchovat si svěží jarní atmosféru doma skutečně co nejdéle!

Odřízněte stonky – pod vodou

Nejspíš to děláte automaticky, ovšem pravděpodobně zcela špatně. Stonky tulipánů je třeba řezat pod vodou a v úhlu 45°. Jedině tak se do pletiv nedostane vzduch, který brání jejich správné výživě. Samozřejmostí je okamžité naaranžování do vázy.

Zbavte se listů

Pamatujte si, že žádný tulipánový list by neměl zůstat dlouho ponořen ve vodě – rychle se rozkládá a hostí velké množství nežádoucích mikroorganismů. Je proto lepší obětovat trochu zelené krásy a těšit se místo toho z půvabu pestrobarevných květů.

Výživa je důležitá

Pokud nemáte doma směs pro řezané rostliny, přidejte do vody alespoň lžičku cukru nebo půlku acylpyrinu. To prodlouží trvanlivost celé řady květin, nejenom tulipánů. Vodu je třeba také měnit a to nejlépe každý druhý den. Vyhněte se použití té chlorované, raději ji nechte pár hodin v klidu odstát.

Stonky by měly být ve vodě ponořeny přibližně do výšky 10 cm. Ideální jsou proto vysoké úzké vázy, ve kterých zároveň půvabné květy tulipánů skvěle vyniknou.

Tulipány nemají rád teplo

Toto pravidlo platí pro všechny jarní květiny. Omezte topení v místnosti, nedávejte vázu na okenní parapet nad ústřední vytápění a vyhněte se i přímým slunečním paprskům.

Tulipány

Narcis jako nevhodný soused

Spolu dohromady jim to náramně sluší, ovšem látky, obsažené ve stoncích narcisů, urychlují vadnutí tulipánů a stejně nevhodná je kombinace tulipánů s růžemi. Tentokrát jde ovšem o nevýhodu pro královny květin.

Věděli jste, že: tulipány byly oblíbenou květinou osmanských sultánů? Právě oni se zasloužili o jejich rozšíření do tehdejší křesťanské Evropy!

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)