hort

Co mají společného hortenzie a borůvky? To byste neuhodli

Pomohou vám totiž zbavit se jednoho velmi specifického kuchyňského dopadu – kávového lógru! Pokud jste až doteď kávovou sedlinu vyhazovali, pak s tím rychle přestaňte. Na vaší zahradě totiž najdete spoustu adeptů, kteří ji budou doslova milovat!

Tento postup nic nestojí – snad jen cestu, kterou budete vážit k venkovním záhonkům. Kávovou sedlinu si totiž zamilují všechny kyselomilné rostliny, mezi které hortenzie a borůvčí rozhodně patří.

Jaké živiny dodá rostlinám kávová sedlina?

Tak především jde o množství dusíku, fosforu a draslíku. Zamilují si ji kromě výše zmíněných rostlin třeba i cukety, všechny bobuloviny, jahody a samozřejmě růže, k nimž se používá snad odjakživa. Není třeba žádného zvláštního postupu. Kávovou sedlinu (ideálně bez cukru) prostě rozhoďte na záhonky nebo mírně zapracujte do půdy. Tu provzdušní a pomůže jí lépe zadržovat vodu.

A ze stejného důvodu se uplatní i jako spodní vrstva pod mulč z kůry (samotnou sedlinu by vítr snadno odvál). Takže pokud se chystáte mulčovat, pak použitou kávovou sedlinu usušte na vrstvě novin, nastřádejte do zásoby a poté zkrátka jednoduše rozhoďte na záhony.

Náš tip: Pokud chcete hnojit pokojové rostliny, nikdy nerozhazujte rozemletá zrnka kávy jen tak na povrch zeminy, ale vždy je zapracujte. Jinak by mohly rychle vytvořit nehezkou oslizlou vrstvu, která by mohla lákat plísně nebo nepříjemný hmyz.

Využít ji můžete i do kompostu

Ke každé vzrostlejší rostlině je možné přisypat 1-3 lžíce kávové sedliny týdně. A co se zbylým množstvím? To s klidným svědomím zkompostujte. Jak se lógr rozkládá, přijde o většinu své kyselosti, takže dobře založený kompost ohrozit nemůže. Ovšem dodá mu výše zmíněné cenné živiny, což rozhodně není k zahození.

A co ještě? Vůně kávy se nelíbí vosám, takže až půjde grilovat, hoďte trochu vysušeného lógru do ohně. Vyhnou se vám obloukem.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *