Čokoládové džemy: Z obyčejného ovoce neobvyklé džemy

Čokoláda

Už vás nudí obyčejné džemy, které jsou pouze z ovoce a bylinek? Můžete vyzkoušet celou řadu džemu, v nichž bude čokoláda. Takové džemy můžete využít do typických sladkých jídel, jakou jsou francouzské toasty nebo palačinky, abyste jim dodali nový rozměr. Džemy s čokoládou jsou velice gurmánskou záležitostí. Vyzkoušejte a uvidíte sami!

Malinovo-čokoládový džem

Do velkého hrnce dejte 800 g malin (omytých a vysušených), 700 g cukru krupice a 4 lžíce citronové šťávy. Zahřívejte a v průběhu míchejte, abyste rozdrtili maliny a rozpustili cukr. Až je cukr rozpuštěný, zvyšte teplotu, aby se směs začala vařit. Po 7 minutách vyzkoušejte hustotu džemu (talíř, který jste si nechali v lednici, vytáhněte a kápněte na něj trochu džemu – pokud džem nesteče, je dost hustý). Je-li hustota dostatečná, vmíchejte 70 g hořké čokolády (s minimálním obsahem 70 % kakaa) nakrájené na hrubo. Míchejte, aby se čokoláda rozpustila. Poté džemem naplňte sklenice, zavíčkujte a otočte dnem vzhůru. Tato směs vám vyjde na 4 sklenice o objemu 250 ml.

Čokoládový džem

Čokoládový džem: Zdroj obrázku Pixabay.com

Višňový džem s čokoládou

Nejprve si připravte 1 kg vypeckovaných višní, které rozmixujte. Dejte je do hrnce spolu s 500 g želírovacího cukru. Za stálého míchání je přiveďte k varu a poté odstavte. Vmíchejte 100 g hořké čokolády nakrájené na hrubo a 1 lžičku kyseliny citrónové. Promícháme, aby se čokoláda rozpustila, a poté opět přivedeme k varu a vaříme 1 minutu. Zkusíme hustotu džemu, a je-li vyhovující, můžeme začít plnit sklenice.

Ostružinový džem s čokoládou

Jedná se o variantu ostružinového džemu bez semínek. Místo želírovacího cukru či pektinu zde používáme jablka k zahuštění džemu. 230 g jablek (včetně slupky a jádřince) nakrájíme na malé kostičky nebo nastrouháme. Poté je dáme do hrnce spolu s 460 g ostružin a trochou vodu. Vaříme je asi 10 minut doměkka. Poté směs propasírujeme přes sítko nebo plátýnko – snažíme se vytlačit co nejvíce tekutiny. Do šťávy přidáme 230 g třtinového cukru a zlehka zahřejeme, aby se ve směsi rozpustil. Povaříme tak 5 minut, poté zkusíme hustotu džemu. Je-li vyhovující, odstavíme, vmícháme 100 g hořké čokolády (nakrájené nahrubo nebo nastrouhané) a promícháme. Povaříme ještě minutu a stále mícháme, aby se čokoláda rozpustila. Poté naplníme džemem sklenice.

Čokoláda: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!