Co všechno víte o kaštanech? Opředeny jsou spoustou pověr

Kaštan

Kaštany jsou běžnou součástí podzimu. Děti je rádi sbírají a vyrábí si z nich různé postavičky. Nebo je nosí do zoo, kde si na nich pochutnají například divoká prasata. Kaštany jsou hladké, hnědé a velice pěkné, proto je zahrnujeme také jako součást podzimní dekorace. Málokdo ale ví, že se využívají také v kosmetice, a dokonce i lékařství. Jsou součástí lidových pověr – někteří lidé dodneška věří, že nás dokážou ochránit před škodlivými vlivy, a proto si je vkládají do kapsy od bundy, do kabelky nebo třeba pod polštář.

Kaštanovník, nebo jírovec maďal?

Jak se jmenuje strom, na kterém kaštany rostou? Spousta lidí už ze školy zapomněla, že jírovec maďal je strom, na kterém rostou kaštany, na které narazíme nejčastěji. Avšak říci, že kaštany rostou na kaštanovníku, také není chybou. Kaštanovník setý (nebo také jedlý, latinsky Castanea sativa) nese také plody, které označujeme jako kaštany. Ty jsou ale vhodné pro konzumaci – jsou to ty plody, které si můžete koupit v supermarketech nebo na vánočních trzích jako jedlé kaštany.

Kaštany

Foto: Pixabay

Mýty o kaštanech

Jírovec maďal je obrovský strom, který působí majestátně. A tak není divu, že si jej lidé spojili s ochotným obráncem. Ještě dnes nosí někteří lidé v kapse kaštan, který je má ochránit před špatnou energií a škodlivým záření. I když nadpřirozené jevy neumíme spolehlivě vysvětlit, vědci se shodují, že kaštany nás rozhodně neochrání například před elektromagnetickým zářením. Spousta lidí také věří, že kaštany pomáhají navodit spánek, a tak je vkládají pod matraci nebo polštář. I když to může mít psychologický efekt, vědci neuvádí žádné studie, které by toto tvrzení podpořily.

Pověry o kaštanech

O kaštanech se dále říká, že mají odpuzovat pavouky. Tomuto věří dokonce vyspělé země západní Evropy! Bohužel to není pravda. Stejně tak si lidé povídají, že když u sebe budete nosit kaštan, zajistíte si dlouhý život a příval životodárné energie. Některé národy umísťují 1. listopadu kaštany na stůl, aby je mohly sníst duše zesnulých. A bohužel není pravdou ani to, že kaštany přitahují bohatství a štěstí.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/porady/fakty-i-mity-o-kasztanach-czy-rzeczywiscie-maja-wplyw-na-zdrowie/

https://www.healthifyme.com/blog/chestnuts-benefits/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!