Spadané listí jako likvidátor plevele: Fungovat může skvěle

Obecně lze říci, že jsou Češi vynikajícími zahrádkáři a o své zahrady patřičně pečují. Pro mnohé z nás se místo u domu či kolem domu stalo jakousi oázou klidu a harmonie. O tom jistě není pochyb – komu by se také nelíbilo usednout do krásně rozkvetlé a vonící zahrady? Co ale zahradníky zaručeně vyvede z pohody, je pohled na plevel. Abyste se jej zbavili, máte více možností. Můžete zajít do zahradnictví a koupit hubiče plevele na chemické bázi, které jsou bezpochyby úspěšné. Přesto se však nabízí další možnosti, které nejsou pro životní prostředí tolik agresivní. Jednou z možností je spadané listí. 

Mulčování bude vašim pomocníkem

Mulč je zjednodušeně řečeno jakýkoliv pokryv zeminy pomocí organického materiálu – v našem případě to bude tedy listí. Použít se může i sláma, tráva, ale také kůra, která zajistí estetickou funkci. V hobbymarketech jste možná zahlédli mulčovací fólii, která se ale v zahradě nerozloží. A pokud se rozloží, tak jen na malé kusy. Úplné rozložení trvá opravdu velmi dlouho.

Podzimní úklid

Listí: Foto Pixabay

Navíc v případě, kdy zvolíte organický materiál, zajistíte tak několik funkcí, například správnou vláhu, která se drží v půdě a vytváří mikroklima. To ovšem není vše, protože díky mulči můžete chránit kořenový systém v zimním období, a také zabráníte úniku živin a zvýšíte obsah prospěšných látek. Nehledě na to, že přes listí neproniknou sluneční paprsky, a tak se výrazně zredukuje nechtěný plevel.

Příprava mulče z listí

Než se pustíme do přípravy, měli byste myslet na to, že jakékoli listí a větvičky napadené škůdci, byste měli okamžitě dostat ze zahrady či nejlépe spálit. Na mulč tedy použijeme pouze zdravé listy, ale ne celé, neboť by se půda stala nepropustnou a zadělali byste si na pěkný malér ve formě plísně, chorob a tak dále. Listy bude potřeba před použitím nadrtit. Toho docílíte pomocí sekačky. Stačí vysypat koš, nastavit vysoké sečení a posekat listí. Pak už jen listí stačí vysypat a použít jako mulč.         

http://www.ekozahrady.com/mulcovani.htm

https://www.ireceptar.cz/zahrada/mulcovani-plevel-30001103.html

Listí: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.